Pazartesi , 6 Şubat 2023

Yunanistan’ın Rekabet Gücü

Eğer gazetelerin köşe yazılarını takip ediyorsanız mutlaka bugünlerde birbiri ardına gelen inovasyon yazılarıyla karşılaşmışsınızdır, bunun nedeni Dünya Ticaret Örgütü’nün patentler ile ilgili olarak hazırlamış olduğu çalışma ve açıkçası ben de bu raporu ilgi çekici biliyorum.
Ancak pekçok yazarın aksine ben Türkiye’nin rapordaki durumundan değil batmakta olan Yunanistan’dan bahsedeceğim. “Yine mi Yunanistan” diyeceksiniz, evet yine Yunanistan.

Avrupa Patent Ofisi’nin patent başvurularından derlemiş olduğu verilerle oluşturulan bu grafik Yunanistan en son sırada ve diğer AB ülkeleri ile kıyaslanınca oldukça düşük bir orana sahip.

Yeni kurulan şirketlerin analiz edildiği bu grafikte de yine en düşük oranların Yunanistan, Portekiz ve İspanya’ya ait olduğunu görmekteyiz.

İstihdam yaratmak, ekonomiyi büyütmek isteyen (Yunanistan bunu yapmalı ama uzun zamandır beceremiyorlar) bir ülkede girişimler önündeki mali ve yasal engellerin gevşetilmesi oldukça mantıklı bir fikir ancak örneğimiz Yunanistan’da öylesine trajikomik bir vaziyet hakim ki ülke yeni bir şirket kurmanın da en pahalı olduğu yer. Onu da İtalya takip ediyor.

Wikipedia’da yer alan ve doğruluğundan emin olmadığım verilere göre de Yunanistan AB’nin en kötü ikinci Yolsuzluk Endeksi’ne sahip, dünyadaki sırası 80. Olan Yunanistan’ın bu alandaki AB birinciliğini Bulgaristan’a bırakmış olması büyük başarı kendileri adına. Bunun dışında Ekonomik Özgürlük Endeksi ve Global Rekabet Endeksi sıralamasında AB ülkeleri arasında en kötü durumdalar, dünyada ise sırayla ise 88. ve 90. Satırdalar.

Bu grafikleri aldığım yerde yapılan yorumda ek olarak diğer sorunlu AB ülkelerine “Yunanistan değiliz” açıklaması yapmaları için erken davranmamaları tavsiye edilmiş, aralarında Türkçe bilen olsa ben de edeceğim.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.