Pazar , 29 Ocak 2023

Piyasalara Genel Bakış

Uzun zaman bloga yazmadıktan sonra geri dönüşüı klasik bir genel piyasa yorumu ile yapmak doğru olur diye düşündüm. Gerçi “genel” diyerek bloguma hakaret etmiş de olmak istemem zira olabildiğince farklı detayların blogda yer almasını sağlayarak zengin bir içerik oluşturmak öncelikli amacımız.

Öncelikli konu tabii ki Yunanistan. Yunanistan’a verilecek kredi yapılan görüşmelerde çıkan sonuçlar olumlu olarak algılanıyor piyasalarda. Bunun en açık belirtisi tabii ki Atina borsasındaki hareketler ancak daha kesin haberlerin geldiği bugün ciddi bir kaybın yaşandığını, diğer bir ifadeyle gerçekleşen beklentinin satıldığını da sözlerimize ekleyelim.

Yukarıdaki grafikte de görüldüğü üzere Atina Borsası yıl başından bu yana yaklaşık %20’lik getirisiyle diğer Avrupa borsalarının bileşiminden oluşturulan MSCI Avrupa Endeksi üzerinden bir getiri sağladı. Atina Borsası’nın yaşadığı kayıplar ve bir soru işareti olan derinliğini göz önünde bulundurursak bu durum normal aslında.  Makro açında biraz rahatlayan Yunanistan ekonomisinin uzun vadede izleyeceği rotada ise yine çıkmaz bir sokak var. Görünen o ki ülke borçluluğunu azaltabilmek için kemer sıkma uygulamalarını devreye sokacak ve ülke ekonomisi en az 1-2 yıl daha küçülmeye devam edecek ve ülke borçlarını ödemesini sağlayacak ekonomik güce ulaşamayacak. Benzer şeyler Nouriel Roubini de söylemiş.

Dönelim Çin’e. PMI endeksinde iyileşme var ama hala 50’nin altında (bkz. PMI Endeksi Nedir?). Munzam karşılıkları biraz daha azaltıldı, bu ülkede hızla büyümekte olan gayrımenkul sektörünün gücüne güç katacak ancak ülke ekonomisini yorumlarken kullanılan “emlak balonu” ifadesi kafaları daha da karıştırır olacak. Sert bir inişten kaçınmak için bütün gücünü kullanan Çin ekonomi yönetimi bu politikayla küresel ekonomik düzelim sinyallerinin başlamasıyla elinde bir balonla kalabilir. Bu ihtimal daha önce pek çok yorumcu tarafından dillendirildi.

ABD’de ise seçim yılındayız. Hem politik hem de ekonomik açıdan seçime kadar da sakin bir yıl olacak gibi gözüküyor.

Bizde ise her yerde sürmekte olandan biraz daha hızlı bir haliyle ralli sürüyor ve hatta yapılan düzeltmelerle borsamızda 60.000 üstünde kalıcılık sağlanıyor ve daha üstlere doğru hedeflemeler yapılıyor. Bundan güç alan merkez bankası kendi icadı faiz koridorunun tavanını yabancılara sürpriz gelecek bir şekilde aşağı çekiyor ve Türk Lirası biraz zayıflıyor. An itibariyle forex piyasada USDTRY işlemleri 1,75 üzerinde gerçekleştiriliyor.

Evet, piyasaları izlemeye devam ediyoruz.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.