Pazartesi , 6 Şubat 2023

Operation Twist Etkisi

Fed’in yapmış olduğu ve özel olarak QE1 ve QE2 şeklinde adlandırılan parasal genişleme operasyonları Amerikan ekonomisinin arzuladığı büyüme ve istihdamı yeni sağlamaya başladı, ancak bu operasyonlar ekonomiden önce emtia fiyatlarını ve özellikle altını etkiledi. Gerring Wealth Management‘ta yatırım danışmanı olarak çalışan Eric Parnell ise son derece ilginç bir grafikle karşımıza çıkıyor.

Grafikte başlangıçta Fed’in QE1,QE2 ve operation twiste başladığı günlerden itibaren altının getiri oranları irdelenmiş ki ilk iki operasyondan 110 işlem günü sonra altının ciddi bir çıkış tredine girdiğini görüyoruz, son olarak operation twist’in de altın fiyatlarında booming yapacağı döneme bu tarihsel döngü perspektifinden baktığımızda yaklaşıyoruz.

Burada dikkat edilmesi gereken hususun QE1’ın ve QE2’nun operation twist’ten farklı bir yapıya sahip olduğu, zira ilk iki operasyon piyasadan tavhil alıp emisyonu ve likiditeyi artıran Fed, operation twist’te tahvil vadelerini uzatarak bir parasal genişleme sağlamıştı, dolayısıyla bu operasyonların piyasadaki fiyatları yansıması paralellik göstermeyebilir.

Ancak bu kez iş sadece Fed ile bitmiyor, çünkü bu yıl Avrupa Merkez Bankası’nın da faizleri sıfır noktasına yaklaştırıp genişleme yaratarak büyümeyi beslemeye çalışacağı bir yıl olacak, yani piyasalara ek likidite enjeksiyonu ki bunların altını nasıl beslediğini biliyoruz, Avrupa’dan gelecek.

Önümüzdeki dönemin piyasa oyuncularının risk iştahının daralmasını sağlayacak olaylara gebe olduğunu söyleyelim, özellikle Yunanistan hala büyük bir sorun, büyük bir sorun olduğu gibi diğer sorunlu Eurozone ülkeleri hakkında endişelenmek için bir neden. Bu noktadan hareketle piyasanın güvenli liman olarak gördüğü altına kayması beklenen bir gelişme, ancak burada bir parantez açıp altının hala güvenli liman olarak görülmesini davranışsal finans ve sınırlı arbitraj kuramları çerçevesinde irdelemem gerekiyor.

Daha önce davranışsal finans ile ilgili bir yazım vardı, öncelikle onu okumanızı tavsiye ederim. Akademik derinlikten uzak yalın haliyle de buradan altın fiyatları hakkında düşüncelerin aktarayım. Konu bahsettiğim gibi altının güvenli liman olarak görülmesi. Şu an insanların mal ve hizmet almak için para birimlerini kullandığı ve altının bir yatırım aracı olduğu dünyada yaşıyoruz, bu nedenle altının fiyatlanabilmesi paradoksunu bir kenara bırakıyorum. Altın şu an rekor seviyelerinde ve rekor seviyelerinde olan bir yatırım aracı hala güvenli liman olarak görülüyor, bunda pek tabii ki altının geçmişinin bir katkısı var ancak bu paragrafın başında yaşadığımız dünyayı anlattım, bu konuda detaylara girmem gerekmiyor sanırım. Normal şartlarda, rasyonel bir yatırımcının, arbitraj fiyatlama teorisinde olduğu gibi, artık tarihi rekor seviyelerine ulaşmış ve aşağı yönlü hareket etmesi muhtemel olan bir finansal varlık için satış işlemi yapması gerekir ancak görmekteyiz ki özellikle güvenli liman rüyasını yaşayan irrasyonel yatırımcı topluluğu altına yatırım yapmaya devam ediyor ve tam da burada rasyonel yatırımcılar için sınırlı arbitraj riski oluşturuyor. Altına yatırım yapmayı bu nedenden ötürü mantıklı bulmasam da sürü davranışından faydalanıp satış hedeflerini iyi belirleyerek gayet iyi getiriler sağlanabileceğini düşünüyorum.

Bu arada altın için 3-4 hafta içinde 1.900 $’lık hedefimi hala korumaktayım. Ayrıntıları Altın 2000 Dolar Olur Mu başlıklı yazımızda..

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.