Pazar , 29 Ocak 2023

Brent ve WTI

Dün yazdığım yazıda Brent petrolü nedir sorusuna kısa bir cevap vermiş ve emtianın ulaştığı rekor fiyat düzeyinden bahsetmiştim. Bugün de WTI ile karşılaştırmasını yapacağım. WTI, ABD’de Oklahoma’dan çıkan, Brent’ten daha kaliteli ve yumuşak olan bir petrol türüdür. Genellikle de fiyatı Brent’ten biraz daha yüksek seyreder.

Genellikle öyle olur ancak son birkaç ayda aşağıdaki grafikte görülen anomali ile karşı karşıyayız.

İran konusunun yarattığı spekülasyondan bahsetmek lazım bu noktada. Avrupa’da kullanılan petrolün fiyatının yükseldiği bir dönemde AB ülkelerinin İran’dan Temmuz başından itibaren petrol ithal etmeyeceklerini açıklamaları kara komediden başka bir şey olamaz. Özellikle İtalya ve Yunanistan’ın petrol gereksiniminin büyük kısmını İran’dan karşılıyor. Makroekonomik görünümü ortada olan bu iki ülke bir de yükselen petrol fiyatlarının bedelini ödeyecek. Yine ekonomisi çok da iyi olmayan İngiltere net son birkaç yılda petrol ithalatçısına dönüşmesi yetmiyormuş gibi benzin pahalılığında Türkiye’ye rakip olacak gibi.

 

Peki AB ülkelerinin İran dışında farklı alternatifleri var mı petrol kaynağı için? Elbette var. Var ki İran’a ambargo koyabiliyorlar. Gerçi son krizde yaşanan yönetişim sorunu Avrupalı liderlerin beşeri ve teknik becerilerini sorgulatsa da bu kez kendilerinin çok eminler. Bahsettiğim anomaliyi ne Avrupa’daki, ne de İran’daki krizle tamamen anlatabilmek mümkün değil, zira petrol tradelerinin %70’i nihai kullanıcı dışındakiler yani spekülatörler tarafından yapılıyor.

İran’dan dünyaya sağlanan petrolde en çok sorunla karşılaşacak olan ülke Türkiye, çünkü ithalatımızın %40’tan fazlası bu bölgeden sağlanıyor. İran’ı ikame edebilecek yeni bir kaynak bulmamız bu yüzden kısa vadede çok zor. Ayrıca yükselen petrol fiyatları ithalat maliyetlerini yükseltip hem cari açığı hem de enflasyonu körükler. Bu çok daha geniş biçimde irdelenmesi gereken bir konu olduğundan sözlerimi burada bitiriyor ve petrol fiyatlarının ekonomimize etkilerini inceleyeceğim yeni bir yazının sözünü veriyorum.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.