Pazar , 29 Ocak 2023

Dow Jones Dibi Gördü mü?

1979’tan beri yaptığımız en iyi yeni yıl başlangıcını gördük bu sene. İstanbul’daki havalardan bahsetmediğimi hemen anlamış olmanız lazım. Dünya borsalarında alımlarla yükselişler sürerken Dow Jones Endeksi de yıllar sonra bambaşka bir Ocak ve Şubat ayı yaşattı yatırımcılara.

Üstteki grafik 1920’den itibaren Dow Jones endeksindeki gelişimi logaritmik düzeltme ile birlikte gösteriyor. Amerikan ekonomisi yönelik iyimserliğin artış gösterdiği son zamanlarda 12.500 üzerindeki direnci kırmaya çalışacağını tahmin etmek zor değil orta vadede ama bu yazıda çok çok uzun vadeli yatırımlar için öngörülerde bulunacağım.

Yukarıda da logaritmik düzeltme ile verilmiş bir Dow Jones/altın grafiği var. Şunu çok net görüyoruz ki Dow Jones Endeksi altın ile fiyatlandırıldığında yaklaşık 100 yıllık trendinde üst kanala geçmesini sağlayacak direnci kıramıyor. Hatta henüz de ulaşabileceği dip seviyesine ulaşmamış durumda. İsmini bilsem buradan paylaşacağım azimli SeekingAlpha yazarı da gördüğünüz üzere “not the bottom yet” ibaresini yapıştırmış oraya. Çok uzun vadeli grafikler üzerinden yapılan Amerikan borsalarına yönelik analizlerden çıkan sonuçların genel olarak aşağı yönlü olduğunu da belirtmem lazım. Bu iki grafikten sonra yapılacak yorum da Dow Jones hakkında iyimser olmak için daha çok zamana ihtiyacımız olduğu.

Grafiklere göre Dow Jones endeksi dip olan 2,5 seviyesini görecek. Bu altının onsu 1.750 dolarda kalırken Dow Jones endeksinin 4200’e düşmesine ya da Dow Jones endeksi 12.5oo iken altının onsunun 5000$’ı görmesiyle gerçekleşecek ya da ikisinin ortası bir yerde buluşacağız ki mantıklı olan bu. Arada geçen zamanın daha çok altına yarayacağını öngörüyorum.

Altın 2000 Dolar Olur mu başlık yazımızda da altının ons fiyatına dair öngörülerde bulunmuştuk. Yatırım kararınızı verirken oradaki argümanlarla da beslenebilirsiniz. Şu yazıyı yazarken de birkaç kez Dow Jones yazacağıma, Down Jones yazdım, Allah yazdırdı herhalde.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.