Pazar , 29 Ocak 2023

LTRO Kime Yaramadı?

Avrupa Merkez Bankası’nın 3 yıllık fonlama operasyonlarından ikincisi bugün yapıldı (bkz. LTRO Nedir). Yapılan fonlamanın ne işe yaracağından herkes bahsettiği için özet geçeceğim. Bu fonlama ile Avrupalı bankalar borçlanıyor, Avrupalı bankalar da devlet tahvilleri alıyor, dolayısıyla borçluluk bir şekilde devletlere geçiyor. Yani zaten borç sorunu olan ülkeler biraz daha borçlanıyor. Buradaki amaç ise borç sorunu yaşayan ülkelere destek olmak. İşin kötüsü bu çözüm yolunu bulmak Avrupalılar epey de bir zaman harcadılar.

LTRO öncesi finansal piyasalardaki coşkudan bahsetmeye gerek yok. Ekonomik göstergeler kimsenin umrundan değil. Merkez bankasından likidite artırıcı bir sinyal geldiğinde bütün traderlar için “Nothing Else Matters” çalmaya başlıyor. Onlar da işini yapıyor, kimseyi işini yapıyor diye suçlayamayız.

Coşkunun en çok yaşandığı yer İtalyan piyasaları olmalıydı ki fonlamadan aslan payını İtalyan bankalarının alacağı beklentisi vardı. Öyle de oldu. Yunanistan’ın kredi notunun selected defaulta düşürülmesi bana “malumun ilanı” tamlamasın 35. kez cümle içerisinde kullandırtsa da yine öyle oldu ve tam endişeler İtalya’ya rve diğer borçlu ülkelere dönmesi beklenirken şimdi hepimiz İtalya’daki güzel tahvil ihalesinden, düşen faizlerden ve Gianluigi Buffon’un sansasyonel açıklamalarından bahsediyoruz.

Yukarıdaki grafikte zaten bize İtalyan tahvili faizlerinin ne kadar güzel aşağı gittiğini gösteriyor son operasyonla ama durun bir dakika, orada bir de Portekiz tahvillerinin getiri eğirisi var değil mi? Portekiz bankalarının operasyondan yeterince faydalanamadığı ortada.

Bu arada dediğim gibi bu operasyon borçlu ülkelerin daha fazla borçlanarak kurtulma çabası, hem de vade ya da maliyet iyileştirmesini gözetmeksizin miktarsal olarak borçların ekonomileri zorladığı ülkeler bunlar ve dediğim gibi kimseyi işini yapıyor diye suçlayamayız.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.