Pazartesi , 6 Şubat 2023

Avrupa Bankaları İçin Carry Trade Vakti

LTRO’nun ikinci ayağı geride kaldı ama üzerine konuşulacaklar hala bitmedi. Son yıllarda piyasaya yapılan en büyük müdahale geçtiğimiz yazılarda da belirttiğim gibi resmen yılın olayıydı. Bankaların gelen fonun büyük bir kısmını yine ECB mevduat hesaplarına park ettiğini söylemiştik.

Avrupa bankalarının gelen parayı ECB hesaplarında değerlendirmesi yeterince karlı bir operasyon mu? İşin iç yüzüne bakınca bankaların carry trade yoluyla milyonlarca euro kar edebileceği ortaya çıkıyor. Önce ECB’deki pozisyonların LTROlar ile birlikte nasıl arttığına bakalım.

Önce carry trade nedir, onu bir tanımlayalım. Carry trade’i en basit ifadeyle faiz arbitrajı olarak tanımlayabiliriz. Daha net anlaşılması için örnek vermek gerekirse eğer gidip Japonya’dan %0,25 faizle kredi alıp bunu Türkiye, Yeni Zelanda, Güney Afrika Cumhuriyeti gibi daha yüksek faiz oranlı ve çok da yüksek olmayan bir ülkede değerlendirirseniz faiz geliriniz ve gideriniz arasındaki fark size kar olarak kalacaktır. Buradaki riskiniz faiz geliri elde edeceğiniz para biriminin değer kaybetmesidir ki normal koşullarda da böyle olması gerekir fakat zaman bize öyle olmadığını pekçok kez gösterdi, tabi carry trade yoluyla kar etmeye çalışan 2000 öncesi bankaların devalüasyonlar yaşadıklarını da gösterdi.

Şu anda ECB faiz oranı %1, bankalarda ECB’de tuttukları para karşılığında %1’lik bir getiri elde ediyorlar. Bu bankaların LTRO’dan aldıkları ve mevduat olarak topladıkları fonların ortalama faiz maliyeti ise %0,75. İşin matematiği bu kadar basit. LTROlar Avrupa bankalarına ucuz borçlanmanın yapılabildiği bir ortamda nispeten yüksek bir getiri sağlıyor. Açıkçası yıllık beklenti raporlarında ECB’den faiz indirimi bekleyen bankaların Avrupa’dan değil de daha çok euro kullanmaya İngiltere ve ABD’den olması rahat anlaşılan bir durum.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.