Perşembe , 9 Şubat 2023

Borsalar Bugün Neden Düşüyor?

Soğuk havaların şehri terkedip acaba güzel güneşli günler mi başlıyor diye sordurduğu İstanbul’da sizin bizim gibi finansal piyasa takipçileri iyimserlik dolu bu güzel günde düşen endekslerle ile birlikte sevgilisinden ayrılmış bir viranenin midesine saplanmış belirsiz sancının birebir kopyasını yaşıyor bugün.

Peki piyasalar bugün neden kırmızı? Bunun 4 ayrı sebebi var:

  • Öncelikle Ocak ayı için Euro Bölgesi PMI Endeksi 49,3 olarka hesaplandı, endeks 50,4’ten aniden bu seviyeye düştü. Düşüşte aslan payı 49,4 gelmesi beklenirken 48,4 gelen Hizmet Sektörü PMI’ının etkisi büyük. Üstelik bu düşüşün kaynağı kamu borç stoku sorunlu olan ülkeler değil Fransa ve Almanya gibi birliği güçlü ülkeleri (PMI endeksi nedir?)
  • İkinci sebep Çin’in büyüme hedefini 2004’ten beri en düşük hedef olan %7,5 sseviyesine çekmesi. Ekonomisi için yumuşak iniş beklenen Çin’in büyüme oranı 2012 Ekonomik Görünümünden Nomura tarafından %7.9, HSBC tarafından %8.6, Citi tarafından %8.4 olarak tahmin ediliyordu. Ülkede enflasyon beklentisi %4 olarak belirlenirken 800 milyar Yuan’lık bir bütçe açığı hedefleniyor (Çin Ekonomisi).
  • Diğer bir kötü haber İrlanda ile ilgili. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s İrlanda’nın yeni bir yardım paketine hatta borç traşına ihtiyaç duyabileceğini açıkladı. Irish Times‘da çıkan habere göre ülkede yeni bir siyasi kriz de yolda.
  • Son kötü haber ise daha önce de belirttiğim üzere ECB’nin iki LTRO ile piyasalara dağıttığı likiditenin tekrar ECB kasalarına park edilmesi ile ilgili. Bugün itibariyle ECB’de park edilen miktar 821 milyar euro’ya fırladı. İşin kötü yanı LTRO-I ile 220, LTRO-II 331 milyar euro net fonlanan bankaların ECB mevduatlarındaki toplam artış 556 milyar euro oldu ki bu da 25 milyar euro’nun normal bir bankacılık operasyonu olarak ECB’de tutulduğunu gösteriyor (LTRO Nedir?)

 

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.