Perşembe , 9 Şubat 2023

Dünya Borsalarında Gelişmeler

Dün bütün dünya borsalarında riskten kaçış günü oldu ve pozisyonların satışlar ile kapanmasıyla birlikte endesklerde düşüşler gördük. İMKB de bu düşüşlerden payını aldı elbette.

Dünün bir diğer dikkat çekici noktası da son birkaç haftalık zirvesine ulaşan Rus Rublesinin satış yemesi oldu ki bunu da Moskova Borsası’ndan çıkışlar izledi. Aynı dönem içerisinde CEEMA piyasalarına yönelik hazırlanan raporlarda yabancı bankalar genellikle Türk varlıklarında ağırlık azaltılması ve ağırlığın Rus varlıklarına kaydırılması tavsiyesinde bulundular. Fakat piyasanın son iki gündeki hareketinin portföylerdeki Türk-Rus varlıklarının kompozisyonunun lehimize yönde değişmesine neden olabilir.

Bugüne ise Asya Borsalarının hepsi günü düşüşlerle kapadı ki MSCI Asya Endeksi %-0,9’luk gerilemeyle son bir ayın en düşük seviyesine geldi. Günün en kötü performansı Güney Kore’den Kospi’den geldi, endeksteki düşüş %0,91’di. Hang Seng de %0,9 düşerken Şangay borsası %0,7 geriledi. Japon Nikkei %0,5, Hintli Sensex %0,2 eskide kapadı. Ekonomisi daha çok ihracat motoruyla yüzdürülen bu ekonomilerin dış talebini oluşturan gelişmiş ülkelerde -özellikle de son olarak Avustralya’da- yaşanan gerileme buralardaki borsaları etkilemeye devam da edecek.

Avrupa tarafında ise endeksler hafif yukarı yönlü seyrini sürdürüyor. Almanya’da gelen fabrika siparişleri verisi geçen aya göre %-2,7 gerileme yaşasa da bu beklentiler dahilindeydi. %1100’ü geçen 1 yıllık Yunanistan tahvilleri ise Milano Borsası’ndan geçici olarak çıkarıldı. Bu arada tüm Avrupa Borsaları yükseliyor dedik ama %2,4’lük düşüş beklenen İspanya Sanayi Üretim Endeksi’nde düşüş %3,2’yi bulunca IBEX Avrupa piyasalarının negatif ayrışan endeksi oldu.

İMKB de özellikle çimento şirketlerinin önderliğinde hafif yukarı yönlü gidişatını sürdürüyor. Bol kazançlı günler.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.