Perşembe , 9 Şubat 2023

Euro ve Almanya Fabrika Siparişleri

Alman sanayisi Avrupa ekonomisinin kaderini belirleyici özelliği sahip. Birliğin güney ülkelerinde tüketime ve kuzey ülkelerin üretime dayalı son derece asimetrik ekonomik yapısı bugün yaşadığı bütün bu dengesizliklere rağmen ayakta ancak onu ayakta tutan da pek tabii ki üretim kesimi. Kredi notu yüksek ülkelerin oluşturduğu bu kesimde gelen sanayi verileri de bu açıdan büyük önem taşıyor, en başta da Almanya’dan gelenler.

Bugün Ocak ayına ait Almanya fabrika siparişi verilerini aldığımız gün oldu. Beklentiler %0,7’lük artışı işaret ediyordu ancak %2,7’lik beklenmedik bir düşüş gerçekleşti ki bunda payı %-5,5 puan düşen yabancı siparişlere ait. Yabancı siparişler irdelendiğinde %-0,4’lük düşüş Almanya dışında Eurozone ülkelerinin siparişlerinde yaşanırken, Eurozone dışındaki ülkelerin Almanya’dan siparişlerindeki düşüş %-8,6 oldu.

Goldman Sachs’ın hemen yayınladığı bir rapor var, Euro’daki değerlenme ile Alman sanayisindeki gelişimin ters korelasyonunu ortaya koyuyor:

Kendi para birimini zayıflatma üzerine kurulu gelişmiş ülke para politikasını doğrular nitelikte göstergeler bunlar. Euro’nun değerlendiği bir ocak ayında Almanya’daki fabrikalar Euro kullanmayan ülkelerden aldıkları siparişlerde %8,6’lık bir gerileme görüyorsa konjonktürün yarattığı bu dengesizliğe rağmen gevşek politikalar izlenmeye devam edecektir demektir. Benzer durumu okyanusun öte yakasında Fed’in aldığı kararlarda görüyor muyuz? Elbette görüyoruz. Sıfır-faiz politikası ABD’de en az bir-iki yıl daha devam edecek. Ben Bernanke her özgüven bulup sıkılaştırmadan söz ettiğinde ise Dolar zıplayacak, zıplayan dolarla da gerileyen Amerikan sanayisi endekslerini ve istihdam datasını alacağız. Seçim öncesinde bile İran’a karşı sert açıklamalar yapabilen ve petrol fiyatlarını yükselterek halkını suni enflasyona maruz bırakan Barack Obama’nın elbette göze aldığı bir şeyler olmalı (burada bir parantez açıp İran’da açılan yeni bir borsada petrolün Euro ile trade edildiğini sözlerime ekleyeyim).

Konjonktür gelişmiş ülkelerin talep daralması yaşatacak sıkılaştırmalara gidebileceği bir konjonktür değil. Burada Türkiye’ye düşen yeni küresel ekonomik dengelerle uyumlu bir patika izlemek ve rezervlerini olabildiğince artırmak. Yatırımcılara düşen ise emtia fiyatları dört gözle izlemeye devam etmek.

Sanayi Siparişi Endeksi: Dayanıklı ve dayanıksız mallar için yerli üreticilere verilen yeni satın alma siparişlerinin değerini ölçer. Fabrika siparişlerinin etkisi zayıftır çünkü bir hafta önce yayınlanan Dayanıklı Mal Siparişleri Raporunda yer alan bilgilerin çoğunlukla aynısını içerir.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.