Pazartesi , 6 Şubat 2023

İşsizlik Başvuruları Arttı

ABD ekonomisinin önemli göstergelerinden biri olan işsizlik başvurularından beklenmedik bir artış yaşandı. Yapılan resmi açıklamaya göre geçen hafta 362 bin kişi başvuru yaptı, bu sayı da 352 binlik beklentinin üzerinde. Karamsarların ağzına biraz daha bal çalalım, işsizlik başvuruları Ağustos 2010’dan itibaren ilk kez üç hafta ard arda arttı. Ayrıca önümüzdeki hafta açıklanacak olan veride bu verinin daha da olumsuz şekilde revize etmesi oldukça muhtemel. Bu verinin önemini anlamak için aşağıdaki tanımı okumak yeterli.

İşsizlik Başvurusu Verisi Nedir ve Neden Önemlidir?
Geçen hafta boyunca ilk defa işsizlik sigortası için başvuran kişilerin sayısını ölçer. Düşme eğilimi ülke para birimi üzerinde pozitif etkiye sahiptir. Çalışan kişiler daha fazla tüketim harcaması yapma eğiliminde olurlar ve tüketici harcamaları ekonominin en büyük sürücüsüdür. Bununla beraber işsizlik çok dikkat çekmemektedir çünkü yatırımcılar bunu gecikmeli gösterge olarak görürler.

Gelelim finansal piyasalardak etkilere. Bu veriler olumsuz anlamdaki bu istikrarı böyle korumaya devam ederse Fed’e yeni yeni QE’ler yaptırtacaktır. Amerikan ekonomisi neredeyse son 10 yılın önemli bölümünde büyümesini gevşek para politikları ile sağlayabildi. Krizden çıkış içinse ilaç olarak quantiative easing ile piyasalara saçılan likidite ekonomiye verildi. Fed ekonominin gelişiminde kaydedilen her yavaşlama sinyalinde elindeki likitide silahlarını kullanmaya basit tabirle dolar basmaya devam edecektir. Zaman gösterdi ki Fed’in eli o kadar da iyi değil. QE3 beklenirken gelen operation twist Fed’in alternatif müdahele yaratabildiğini gösterdi fakat asıl önemli olan bu müdahelelerin yaratacağı sonuçlar elbette. Kullandığım kelimelerden kesin konuşmam farklı fikirlerin zihinlerde yer etmesine izin vermesin. Sonuçta bu haftalık olarak yayımlanan bir veri ve bu verinin birkaç hafta kötüleşmesi Amerika’nın batacağı anlamına gelmiyor fakat satır aralarında kaybolup gitmemesi de gerekir.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.