Perşembe , 9 Şubat 2023

Neden Apple Hisseleri Ev Almaktan Daha İyi Bir Yatırım?

2002 yılında bir ev alacak kadar paranız olsaydı ve ev yerine bu paryala Apple hisseleri alsaydınız ş uanda yaklaşık olarak 10 milyon ABD doları paranız olacaktı.

TradeMonster.com kurucularından Jon Najarian hayatımız boyunca alabileceğimiz çeşitli varlıklar ev gibi bunların üzerinden Apple  hisselerini fiyatlayan araştırmalar yapmaktadır.

Örneğin, tipik bir Amerikan evi ABD sayım verilerine göre 2002 yılında maliyeti 228.000$. Bu para ile 12.19$ olan Apple hisselerinden 18.704 tane alınabilirdi.

Bugün, o evin fiyatı 280.000$.Apple ] hissesi elinde tutmanın değeri ise 9.969.232$.

Najarian şunu da ekliyor, kendi kendimize şunuda sormalıyız sonraki on yılda varlıkların enflasyonu nekadar olucak? Geleceğe ne kadar yatırım yapmalıyım.

Diğer bir örnek ise , Apple enerji maliyeti ve fiyatı ile karşılaştırmak, 2002’de bir depoyu doldurmanın ortalama maliyeti $840 idi. Eğer bir otobüsünüz varsa ve benzin almak yerine 68 Apple hissesi almış olsaydınız ($840/$12.19) şimdik $36.244 sahibi olacaktınız. 2002’de kar gütmeyen bir üniversitenin tek öğrenci için yıllık maliyeti ABD’de yıllık maliyeti $31.000 imiş. Eğer çocuğunuza bu parayla Apple hisseleri almasına izin verseydiniz çocuğunuz 2,543 Apple  hissesi alabilecekti. Bu kadar hissenin buğünkü değeri Najarian’ın hesaplamalarına göre $1.36 miliyon. Ve buğünkü okul ücretlerinin maliyeti ise $39.000 ortalama olarak.

Apple hisseleri Salı günü dalgalıydı, bir gün önce yeni ipad tanıtılmadan. Apple hisseleri bu yıl %30 arttı ve son on yılda %500 artış gösterdi. Bu kazançlar Apple’ı dünyanın en değerli şirketi yapmaya yetti.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

5 yorumlar

 1. Şimdi efendim ben bu konuda pekte haddim olmayarak size muhalefet etmek istiyorum .Borsadan pek anlamam ama apple olayında herşey olduktan çoğu kimse böyle olacağı belliydi demeye başladı .

  Şimdi grafiğe baktığımız zaman iki noktada yukarı yönlü hareket var.

  ilk sıçrama 2004-2005 yılı civarında , yani tam ipod satışlarının arttığı zamanlar http://en.wikipedia.org/wiki/File:Ipod_sales_per_quarter.svg

  İkinci sıçrama ise 2007 yılı civarı , yani iphone un piyasaya çıktığı zamanlar.

  2004-2005 e kadar olan grafiğe baktığımız zaman apple yıllarca yerinde saymış . Yani sürekli çok inovatif , çok yenilikçi , teknolojiye yön veren , dahi steve jobs a sahip denilen apple yıllarca yerinde saymış.

  Apple mp3 çaları biraz güzel tasarımla ıpod olarak piyasaya sürdü , ve bunun iyi reklamını yaptı , daha sonra dokunmatik mp3 çalar tutunca neden bu bir telefon olmasın dedi ve şirketin kaderi değişti.

  Şuanda apple inanılmaz derecede değerli şirket ama microsoft hissesinin 1995-2000 yılları arası sergilediği performans gibi bir performans gösteriyor.

  Microsoft hisseleri 2000 lerden bu yana yerinde saymış , 95 lerde bill amcanın kağıtlarını alanlar 2000 lerde zengin oldular ama 2000 lerde alanlar 10 yıllık süreçte iyi gelir elde edemediler , borsa uzun vadede kazandırır anlayışına dayanarak söylüyorum tabi bunu.
  Ben şuanda apple in piyasa değeri olarak fazla şiştiğini düşünüyorum.

  Tabi bu yorumlarımın hepsi fazla bilgim olmadan ve subjektif yorumlarım .
  Çünkü steve jobs un adeta tapılası hale getirilmesi , insanlığa pek bir faydası olmayan bu adama bu kadar kıymet verilmesi midemi bulandırıyor , mesela milyonlarca insana faydası dokunmuş , onları fakirlikten kurtarmış mikrokredinin babası muhammed yunus un steve jobs un binde biri kadar bilinirliğe sahip olmaması üzücü bir durum.

  Çinde çocuk işçilere günde 16 saat çalıştırılarak imal edilen 100-200 dolar değerindeki bu ıphone denen cihazın yurdumda 3000 liraya peynir ekmek gibi satılması sadece benimi üzüyor bilmiyorum.

 2. Yazıyı yayınlamadan bir kere daha gözden geçirseydiniz keşke, cümlelerin çoğu düşük, okuyamadım.

 3. Bugun apple hisseleri +690.99.

  Onur, eyvallah, zirve yaptıgı zamanlar demişsin yorumunda anladıgım kadarıyla ama adamlar bu zirveleri hep yapıyor.

 4. Yaa suanda apple hisselerine bakiyorum , yazar milletimi trolluyo?
  Apple hisselerinin en fazla gordugu rakam 150 dolar …
  650-800 dolar gibi rakamlara hic ulasmamis .
  Yaa trolluyo yada google hissesi ile karistiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.