Perşembe , 9 Şubat 2023

BRIC Ülkelerinde Yatırım Fırsatı Kaçtı Mı?

Goldman Sachs ekonomisti Jime O’Neill “Building Better Global Economic BRICs” adlı raporunu 2003 yılında yazdığınbütün dünyayı yeni kavramla da tanıştırmış oldu: “BRIC”. Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’in baş harfleriyle oluştulan bu dörtlü ülke küresel ekonomik paradigmalarında kaymasında da başroldeydi. Bu ülkelerin gün gelip dünya liderliğine soyunacağı spekülasyonu hemen hemen her yerde dillendiriliyor, ben bu konuda görüşlerimi çeşitli yazılarda dile getirmiştim.

Peki ya Çin’in Marka İmajı
Yeni Dünya Düzeni ve G2
Çin Ekonomisi: Dünü, Bugünü, Yarını
Isınan Ekonomiler: Brezilya

Peki bu ülkelerin finansal piyasalarında elde edilen getiriler ne durumda? Aşağıdaki grafik de bunun cevabını bize veriyor (Kaynak: Bloomberg).

Son 3 yıl içerisinde Shangay Borsası’nın getirisi diğer BRIC üyelerinin büyük borsalarının getirilerine kıyasla oldukça mütevazı görünmekte. Brezilya’da Bovespa Endeksi yatırımcısına  %70lerde bir getiri sunarken Hindistan’da Sensex ve Rusya’da Micex %100’den fazla kazanırdı.

Bir de bu ülkere ait varlıkların dahil olduğu ETF’leri (exchange-traded fund) kıyaslayalım. ETF demişken bunu biraz açıp ETF nedir sorusunu cevaplamak gerekiyor. ETF’ler hem yatırım fonları hem de yatırım ortaklarından özellikler alan yatırım araçlarıdır. Bünyelerinde hisse senedi, tahvil, bono gibi varlıklar barındırırlar. Bu fonlar gün içinde normal bir hisse senedi gibi alınıp satılabilirler yani epey likit varlıklardır. Bunun dışında yatırımcısına çeşitlendirme, vergi verimliliği, düşük maliyetler gibi avantajlar sunarlar. ETF’ler sektörel, coğrafi vb. özelliklerine göre kategorize edilebilirken her ne kadar temel amaçları endeksi takip etmek olsa da invers ETF’ler ile piyasada gidişat kötüyken de kazanabilirsiniz. Bunların kaldıraçlı olanları da vardır. Aslında temel amaç çeşitlendirilmiş bir portföye düşük işlem maliyetiyle sahip olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse on bankanın hisse senedine ayrı ayrı yatırım yapmak yerine tek bir financial ETF yani finans sektöründen varlıkları barındıran bir ETF’ paylarını tek seferde alarak maliyetinizi azaltabilirsiniz.

ETF’ler hakkında yeterince açıklayıcı olduğunu düşündüğüm bu bilgileri verdikten sonra şimdi BRIC ülkelerinde yatırım yapan ve Amerikan sermaye piyasalarında işlem gören en büyük ETFlerin getirilerini kıyaslayalım.

ETF 3 Yıllık Getiri
EWZ MSCI Brazil Index Fund +120.3%
RSX Russia ETF +176.2%
EPI India Earnings Fund +113.7%
FXI China 25 Index Fund +65.8%
7 Mart 2012 itibari ile.

ETF’ler arasında da Çin’in diğer ülkelerden daha bir getiri sunduğunu görüyoruz. Ancak Brezilya, Hindistan ve Rusya ETF’leri %100 üzerinde bir getiri sunuyor ve bunu bu ülkelerdeki yatırım fırsatlarının tamamen kaçmasına olmasa da daralmış olmasına yormak mümkün.

BRIC ülkeleri sermaye piyasalarına yapılan yatırımlar geçmiş yıllar içerisinde yatırımcılarına büyük kazançlar sağladı fakat aynı verimliğinin devamı için bu ülkelerin büyüme performanslarını devam ettirmeleri gerekiyor ki global konjonktürde bu o kadar da kolay gözükmüyor. Çin’in büyüme hedefini %7,5’e düşürmesinin piyasalarda yaratmış olduğunu “ekşi” algının da kaynağını bu oluşturuyor. Bundan sonrası için şunu söylemek lazım ki bu ülkelerde fon bulunduran yatırımcıların çok daha yaratıcı ve hatta şanslı olması gerekecek.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.