Pazartesi , 6 Şubat 2023

Bir Yunan Masalı

11 Aralık 2009 – Yunanistan Başbakanı George Papandreou Avrupa Merkez Bankas Başkanı Jean-Claude Trichet’nin ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker’in Yunan temerrüdü ihtimali görmediğini gazetecilere açıkladı. Yunanistan’ın Euro Birliği’nden çıkmasının de ihtimal dahilinde olmadığını sözlerine ekledi – Kaynak: Bloomberg.

20 Ocak 2010 – Avrupa Komisyonu’undan Joaquin Almunia Cuma günü yaptığı açıklamada Yunan ekonomisine ne yardımın ne de bir B planının gerektiğini, çünkü borçluluğun en ufak bir risk bile teşkil etmediğini söyledi.

16 Eylül 2010 – Borç yeniden yapılandırması gerçekleşmeyecek. Yunan borcunun yeniden yapılandırılması dışından pek çok seçeceğimiz var. İnsanlar yeniden yapılandırmanın Yunan halkına ve birliğe olan maliyetlerini göremiyorlar. Eğer borçlarımız yapılandırılırsa, insanlara neden diğer borçlu ülkelere yatırım yapsınlar ki? Bu birlik içinde temel bir kırılım yaratır” – Eski Yunanistan Maliyet Bakanı, George Papaconstantinou.

9 Mart 2012 – ISDA (Uluslararası Swap ve Türev Ürün Birliği) Yunan borcunun yapılandırıldığını resmen açıklandı.

Bu hafta Avrupa liderlerinde gelen çeşitli yorumlar:

“Yunan temerrüdünün Birliğin geri kalanına gerçek bir etkisi yok, başka hiçbir ülke risk alltında değil. Avrupa artık Yunanistan’dan kaynaklanan domino etkisinin tehdidi altında değil, bulaşma olmayacak, ek olarak Portekiz ve İrlanda, Yunanistan’dan çok daha iyi bir durumda, İspanya ve İtalya’nın da kredibilitesi artıyor dikkat ederseniz.”

İzlemeye devam ediyoruz.

Şuna da Göz Atın

Yeniden Merhaba!

Kıymetli okurlarımız, uzun zamandır yazmadık, yazamadık. Sebebi ne olduysa oldu, araya yıllar girdi ama her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.