Perşembe , 9 Şubat 2023

Honda Endonezya’daki yeni araba fabrikası için $337 miliyon harcadı.

Honda motor gectiğimiz  Salı günü  endonezyada  yıllık üretim kapasitesi yaklaşık  120,000   olan   bir  araç üretim fabrikası açacağını duyurdu. Böylece  gelişen  güneydoğu asya eknomisnin ihtiyaçlarını karşılama planlarını yapmakta olduğunun sinyallerini verdi.

Otomobil satışları Endonezya’da geçen yıl rekor kırdı, bunu gören büyük araba üreticileri, General Motors, Nissan Motor, ve Toyota Motor, dünya’nın dördüncü kalabalık şehrindeki  üretim kapasitelerini artıracak planlarını açıkladılar.

Fabrikanın,  halen Honda’nın yerleşik bulunduğu Jakarta dışındaki Krawang  endüstri parkında 2014 de faaliyete geçmesi planlanmakta ve böylece  Honda üretim kapasitesini 180,000  yıllık araca çıkartacaktır.

Japon  araba üreticisi fabrikada küçük araçalar, eco-car gibi, üretmeyi planlamakta ve başlangıçta 2000  işçi çalıştırmayı hedeflemektedir.

Fabrikanın  duyurusu Honda’nın Endonezya’ daki  scooter  fabrikası inşasına başlıyacağını duyurmasının ardından geldi.  Honda,  dünyanın üçüncü büyük  iki tekerlekli üretim pazarında,  yıllık  5,3 milyonluk  motorsiklet , üretim  kapasitesini artıracak.

Endonezya  araba piyasasının hakimi olan Toyota,  Güneydoğu Asya ülkesi olan Endonezya’da  2.9 tirilyon rupi harcayarak  eylül ayında yeni bir fabrika inşa edeceğini duyurdu.

Ülkenin en büyük araba dağıtıcısı PT A stra İnternational,  E ndonezya’daki  araba ve motorsikletlere olan talebin, yüksek petrol  fiyatları olasığı arasında,  bir önceki yıldan daha yavaş bir şekilde bu yıl  %5  büyüyeceğini  tahmin etmektedir.

Endonezya endüstri grup verilerine göre; 2011 yılında araba satışları %17 artarak  894,180  araçla rekor kırdı ve bu arada motorsiklet satışları %7.3 artış gösterdi.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.