Perşembe , 9 Şubat 2023

Fed Blöf mü Yapıyor?

Küresel piyasaların gezegen üzerinde en çok odaklandığı adam Fed Başkanı Ben Shalom Bernanke ve bu adam son zamanlarda kimine göre tüyler ürpertici açıklamalar yapıyor. Bu açıklamaların temelinde ise dünyanın bir numaralı para birimi Doların arzını düzenleyen kurumun son zamanlarda faizleri artacağı sinyali yatıyor.

Her ne kadar faiz artırımlarının genel beklentilerden daha yakın kısa zamanda özellikle Richmond Fed tarafından alenen açıklanmış olsa da ben bu ihtimali yüksek görmüyorum. Nedenlerime gelince…

Öncelikle Fed’in birincil amacı fiyatlar genelde seviyesinde bir yükselme yani enflasyon yaratmaktı -ki bir Merkez Bankası için bu büyümeyi sağlamaktan daha kolay- ve buna bağlı olarak quantitative easingler ve bir de operation twist gerçekleştirdi ancak yine de istediği kredi büyümesini gerçekleştiremedi. Yine zayıflayan Dolar ile borç stokunun reel değerini düşürmek, ihracatı güçlendirmek Fed’in amaçları arasındaydı ve bunlar hala Fed’in uzun vadeli amaçları arasında.

Ancak asıl önemli neden bana kalırsa değerinin belirlenme payının %60’ının Euro ile yapılan tradelere bağlı olan Dolar’ın faizinin ECB‘nin faiz indirimine gitmeyi düşündüğü bir yılda düşürülmesinin pariteye yapacağı büyük etki. Avrupa’da Yunanistan uluslararası gasp yöntemiyle bir şekilde unutulmaya çalışıyor ama Portekiz, İrlanda ve hala İspanya ve İtalya konuşulmaya devam ediliyor, kredi derecelendirme kuruluşları bu ülkeler hakkında negatif görünümlerini korurken CDS fiyatlarında da genel eğilim olumlu değil (Bu arada krizdeki hafifleme algısı faiz artırımı beklentisi yaratmış durumda ama bence bu hava kalıcı değil). Her ne kadar beklentiler zayıflamaya başlasa da ECB’nin bu yıl faizler %1‘den %0,5‘e çekmesi kuvvetle muhtemel ve bu gerçekleştiğinde Dolardaki faiz artışı yaşanırsa parite 1.20‘nin altında dengelenir ki bu uluslararası piyasaları çalkalayacak bir olgu.

Benzin fiyatlarının pahalanması sadece Türkiye’de değil ABD’de de gündem olan bir olgu. ABD yöneticileri ise Strategic Petroleum Reserves denen SPR’ı seçim yılında politik kaygılarla ülkenin kaynaklarının harcanması olarak algılanacağı için açmak istemiyor ve petrol fiyatlarını olması gerektiği gibi Fed açıklamalarıyla etkilemek istiyor. Bütün açıklamalarımı mantıksız bulsanız da petrol fiyatlarının yükselişe geçtiği bir dönemde Fed’in ağız değiştirmesini başka türlü açıklayamazsınız. ABD seçim sonrası muhtemel İran ve Suriye müdahalelerini şimdikinden çok daha makul petrol fiyatlarıyla yapmak isteyecektir.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.