Perşembe , 9 Şubat 2023

Yeni Yunan Tahvilleri Ne Durumda?

Sezen Aksu parçaları gibi yaşanan iktidar değişiklikleri, polis ile halkın sokaklarda sürekli karşı karşıya gelmesi ve sonunda borçların silinmesiyle kurtarıldığına inanılan bir ülke Yunanistan, aynı zamanda gündemi haddinden fazla meşgul etmesiyle de ekonomi haberlerinin baştacıydı. Yunanistan’a yönelik algılar ne durumdadır bilemiyorum zira pek konuşulmuyor ve o konuşulmayan zamanlarda da aslında çok şey olur..

Bloomberg’de GGB2 koduyla görünen yeni 10 yıl vadeli Yunan tahvilleri son iki günde dramatik bir düşüşe imza attı. Tahvillerin 29,5 € olan fiyatı %14’lük bir düşüş ile 25,5 €’ya geriledi, getiri oranı ise %20’nin üzerine çıktı. Yani şu anda Yunanistan’da sorunların çözüldüğüne tek inananlar herhalde AB liderleri, piyasa ise farklı bir dilde konuşuyor.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

2 yorumlar

  1. Benim merak ettiğim konu bu yağmur gibi gökten yağan borçların geri ödemesi.

    Türkiye bile borç sorunu çok fazla olmayan bir ülke olarak yılda 40-45 milyar dolar borçtu faizdi öderken , yunanistan ne kadar ve nasıl ödeyecek?

    • İşte görüldüğü gibi Yunanistan ödemeyecek. Faiz giderlerini bu tip yardımlarla azaltmaya daha doğrusu kendini daha az riskli göstermeye çalışacak. Kamu giderlerini azaltacak, memurlarını işten çıkarak, verimliliği artıracak, maalesef çok verimsiz Yunan memurlar. Bence iyileşmenin en hayati evresi özelleştirmeler. Buralarda da verimlilik artacak, devletin elindeki kurumlar ekonomi kamburu olmaktan çıkacak, ekonomiye değer sağlayan ekonomik birimler haline gelecek. Türkiye’de 2001’den sonra ne olmuşsa aynısı Yunanistan’da olacak. Türkiye’nin genç tüketici nüfusu yatırımları çekme açısından avantajıydı, Yunanistan avantajı ise AB ülkesi olması ve hala Euro kullanması.

      Her şey böyle düzelecek mi? Bilemiyorum. 2008’den beri okuğum yorumlarda sorunun yapısal olduğu ve Yunanistan’ın Euro’dan çıkmadan hiçbir zaman ekonominin belini doğrultamayacağı yorumları hep mantıklı geldi. İşin temelinde kamu borcu stoku yüksek olan periferi Akdeniz ülkeleriyle ihracat canavarı AAA notlu daha gelişmiş Kuzey Avrupa ülkelerinin arasındaki dengesizlik ve bu dengesizliğin üzerine oturtulmaya çalışan bir para birimi var. Euro adeta bir şişman ve bir zayıf çocuğun bindiği tahteravallinin vidası gibi (güzel benzetme oldu). Kısacası sorunlar yapısal, çözümler kısa vadeli ve na-gerçekçi. İzleyeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.