Perşembe , 9 Şubat 2023

Avrupa İçin En Kötüsü Daha Gelmedi.

Citi ekonomi şefi Willem Buiter’ e göre, bütün önlemlere rağmen, Yunanistan borç  anlaşması ve bankacılık sistemine büyük miktarda likidite pompalanması gibi,  Avrupa’nın problemleri sadece bir sonraki güne  ertlenmiş gibi gözüküyor.

Buiter ‘’Biraz  nefes almak için  duraksadık’’ diyor.   Uzun dönem refinansing operasyonları Avrupa’daki problemleri çözmüyor.

Buiter 2013 başlarında ve bu yılın sonlarında bir AMB  (Avrupa Merkez Bankası) müdahalesinin  olabileceğinin tahmin ediyor.  AMB iki operasyon ile biri Aralık  diğeri Ocak olmak üzere Avrupa bankacılık sistemine çok düşük   faiz oranlarından yaklaşık  1 trilyon euro ( 2,3 trilyon  TL) para enjekte  etti.

Piyasalar yılın çoğunda Yunanistan borçlarının yeniden yapılandırılması anlaşmasına odaklanmışken, bu ayın başlarında en sonunda başarılı bir  şekilde çözüme kavustu, şimdide diğer Avrupa ekonomilerinin durumu hakkındaki kaygılar var.

Buiter, gelecekte  risk altında olan ve  yeniden yapılandırma gerekecek ülkeler olarak Yunanistan, Portekiz,  irlanda ve İspanya’yı görüyor  ve bunların yakın geçmişte kamu finansındaki gözle görülen kötüleşmenin  devam edeceği konusunda uyarıyor. İspanya’nın bir  troyka program ükesi olması için gerekli koşullar şuan için oluşmamış durumdadır.  Biz halen en anlamlı  çalışma  olarak (yeniden yapılandırmayla ilgili olarak) Yunanistan’ı görmekteyiz   ve  bu bir ülkenin  güçlü bir mali durumunu düzeltmek için  yeniden yapılandırmasına yeterli değil.

Buiter şunuda ekledi; Avrupa Merkez Bankası  artan oranda büyük borçlara maruz kalması onu  risk altında bıraktı.

Buiter şöyle devam etti , bunun gerçek  analamı büyük borçlar merkez bankası  etiğini riskli hale getirdi. Bence bu gerekliydi ve kaçınılmazdı. Ama şüpesizki  bu AMB içinde muhalefete neden oldu ve tansiyonu artırdı çünkü bu bir sonraki AMB müdahalesini gerekli kıldı.

Buiter iyi durumdaki Avrupa  ekonomilerinin  ABM bankasını  son sığınak olarak etkili bir pozisyona koymalarınıda  eleştirdi.

Buiter ,’‘AMB Avrupa bölgesindeki mali  yetkili konumunda, ama  bağışta bulunan ülkeler  mali kaynaklarını teslim  etmekte isteksizler’’ diyor.’’Gerçek mali yetkililerin yüz üstü bırakmasından dolayı şuanda AMB mali yetkili konumunda hareket etmektedir.’’

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.