Perşembe , 9 Şubat 2023

Alternatif Bir Yatırım Aracı Olarak Şarap

İlk önce şunu belirtmekte yarar var şarap ülkelerin yada dünya ekonomisin içinde bulunduğu koşullardan etkilenmiyor.  Bir  şarap broker’ı olan  Jeremy Peacock’a göre 2009 dan beri şaraba yatırım yapmak için en iyi zaman 2012 diyor.

Peacock  cnbc’e verdiği röportajında şunları belirtiyor:‘’Biz çok durağan ilerleyen bir pazarda , 25 yılda bu üçüncü kez, henüz   fiyatlarda bir düzeltme elde ettik.  Fiyatlardaki aşağı yönlü hareket  tekrardan alıcı bir Pazar oluşturdu.  Tamamen basit, 2009’dan beri bu pazarda alım yapmak için en iyi zaman 2012 olarak görünüyor.’’

Live-Ex fine wine 100 endeksine göre ’’ bende ilk defa böyle bir endeksin varlığından haberdar oldum ve sizinle aşağıda endeks verilerini paylaştım’’  şarap yatırımı için benchmark göstergelerinde fiyatlar bu yılın başından beri oda Ocak ayında sadece %1,6 artmış.  Buda zorlu geçen 2011 arkasından yılın sonlarındaki %15’lik düşüşten sonra geldi.

Uluslararası ünlü şarap uzmanı Robet Paker  2009 yılı için aldıklarının başında pazardaki güçlü şarap olarak kabul edilen  Bordeaux mahsülü ürünler yer aldı.  19 eşi benzeri görülmemiş 2009 Bordeaux şarapbının bir şarabın alabilecegi en yüksek puan olan 100 puanı aldığını ilan etti.

Parker’ın yüksek paunlaması fiyatları artırıyor. Bu şaraplara büyük bir talep olacağına kesin gözüyle bakılıyor.  Sadece 13.000 yada 15.000 kutu şarap châteaux per vintage tarafından üretildi.  Şimdi bu koleksiyon parçalarına olan talep artıyor.

2009 Bordeaux mahsülü şaraplar modern tarihin en iyileri olarak değerlendirildi. Aşagıda Live-Ex fine wine 100 endeksini görebilirsiniz.

 

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.