Perşembe , 9 Şubat 2023

ECB’den Enflasyon “İtirafı”

Ekonomisini girdiği bataktan kurtarma umuduyla Keynesyen kuramın öngördüğü ve Fed’in yaptığı gibi bir likidite enjeksiyonu operasyonu başlatan Avrupa Merkez Bankası trilyonu bulan meblağlarda bir emisyonu ekonomik aktiviteyi hızlandırması için piyasaya verdi.

Sonuç ne oldu? Avrupa’daki otomotiv sektörünü irdelediğim yazıda belirttiğim gibi Paris’te benzinin litresinin 2 euro olduğunu gördük şu ana kadar.

EBC Konsey Üyelerinden Jorg Asmussen‘in Finlandiya gazetesi Helsingin Sanomat‘a verdiği röportaj ise Bloomberg’in internet sitesine yer aldı. Röportajda açıkça ECB’nin LTRO’ların ekonomideki etkilerini tam olarak görmeden yeni bir likidite pompalamasına girişmeyeceği belirtiliyor. Bankalara üç yıl vadeli kredi vermek ve sorunlu ülkelerin tahvillerini satın almak gibi önlemleri ECB açısında standart-dışı olarak nitelendiriyor.

Asmussen’in röportajındaki ilginç kısım ise enflasyon ile ilgili yorumları. Finansal sistemindeki ekstra likiditenin enflasyonu zıplatmadığı görüşünü bildirirken de gayet ciddi cümleler kuruyor kendisi. Artan petrol fiyatları ve dolaylı vergilerin enflasyonu artırdığı görüşünde ayrıca. ECB 2012 yılı boyunca enflasyonu %2 seviyelerinde tutmaya çalışacakmış, öncelikli amacı fiyat istikrarı olan bir kurum olarak. “Politikayı terketmek için çok erken, öyle olsa bile terketmeye nasıl hazırlanacağımız düşünmemiz gerekecek” diyerek ECB’nin bir süre daha gevşek politikalara bağlı kalacağını ama orta-uzun vadede esnekleşebileceğini söylüyor.

İzlemeye devam ediyoruz.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.