Perşembe , 9 Şubat 2023

Japon Popülizmi

Dünya iktisat tarihi sanayileşmiş ülkelerin krizden çıkma uğruna popülizme nasıl sarıldığını ileride bir gün içerisinde bulunduğumuz yıllar için çalacak. Fed’in quantitative easing‘lerle piyasaları beslemesi ardından gelen abartılı ECB LTRO‘ları ve şimdi de hiç beklenmedik bir yerde, Japonya’da merkez bankasının devlet tahvillerini satın almaya başlaması.

Bank of Japan (BOJ) Başkanı Maasaki Shirakawa ve kurulu verdiği kararla Japon devlet tahvillerini piyasadan satın almaya ve %1’lik enflasyon hedefi uygulamasına başladı. Banka bu kararından dolayı kamu borçlarını monetize edip hükümetin bütçe açıklarını kapatmasıyla ağır şekilde eleştirildi hatta sadece bu adımla bile ülke ekonomisinin geri dönülmez bir eşiği aştığını savunanlar oldu.

Alınan 10 trilyon yenlik tahvil alım programına, bu meblağ 121 milyar dolara tekabül ediyor, piyasanın yenin hızlıca değer kaybetmesi ve Japon hisselerinin değer kazanması şeklinde oldu. Nikkei 225 bu yıl gösterdiği en hızlı artışı gösterirken Yen Dolar’a karşı son 11 ayın en düşük seviyesine geldi. Gevşemenin olduğu her yerde benzer fiyat hareketlerini izlemiştik.

Japon ekonomisinin bir sorunu da potansiyel ile mevcut ekonomik büyüklük arasındaki farkı gösteren çıktı açığı. Bu açık Aralık ayından beri artarak %-3,4’e yükseldi ve ekonominin köklü bir geçmişe sahip yapısal sorunu olan arz fazlasına bağlı olarak bu açık artmaya devam edidor, bu da ekonomisinin deflasyona batmasına neden oluyor, halihazırda %1’lik bir enflasyon hedeflemesi mevcut iken. Japon Yeni’nin daha fazla değer kaybetmesi ise küresel ekonomi açısından bir kabusa dönüşüp dönüşmeyecek mi, bunu hep birlikte göreceğiz.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.