Pazar , 29 Ocak 2023

Renminbi Açılımı

Çin’in hızlı yükselişini takiben dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olması tarihin de bize öğrettiği şekilde dünya ticareti ve finansman akışları üzerine hegemonya kurmasını gerektiriyor. Son zamanlarda da Çin’in Amerikan Dolarını dünya ticaretinden tercih edilen bir numaralı para birimi olma özelliğini yitirmesini sağlayacak adımlar atmayı ve Renminbi (Yuan) ile ticaretin gelişmesine yönelik çabalarda bulunduğunu görüyoruz.

Bu haftanın önemli olayından biri yarın (29 Mart) Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’den gerçekleştirelecek olan BRICS toplantısı. Bu toplantıda özellikle Güney Afrika Cumhuriyeti ile Çin arasındaki ticaretin Çin ulusal para birimi Renminbi ile yapılması yönünde kararlar alınabileceği öngörülüyor. Güney Afrika’nın Çin’in önemli hammadde tedarikçilerinden biri olduğu düşünülürse önemli bir ticaret hacminin artık Çin para birimi ile yapılması söz konusu.

Çin’in diğer bir atağı da gelişmekte olan ülkelere  yapılacak yatırımların kendini para birimi ile yapılmasını sağlamak. Bu amaçla en başta yukarıda bahsettiğim toplantıda bir “BRICS Development Bank” (BRICS Kalkınma Bankası) kurulması gündeme gelecek ve hatta muhtemelen bu banka kurulacak.

Çin’in özelikle Latin Amerika ülkelerinde kendi kamu bankalarıyla finansman atağına geçtiği ise bilinen bir gerçek. Çin ticaret fazlası vererek elde ettiği fonları getirisi düşük olan Amerikan tahvil piyasalarında değerlendiriyordu, daha önce bahsetmiştik. Şimdi Çin için daha fazla risk alma zamanı. Bu fonlar artık Latin Amerika gibi riskli fakat yüksek getiri imkanı sunan, bunu yaparken de bu ülkelerle hem ticari hem de kültürel bağları güçlendiren faaliyetler ile değerlendiriliyor. Çin’in bu atılımları yaparken karşısına ABD’yi aldığı ve küresel politik riski artırdığı bir açık fakat seçim yılının yaşandığı ABD’de yöneticilerin kafasını kaldıracak vaktinin olmadığı bu dönemde de bundan iyi bir zamanlama herhalde olamazdı.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.