Pazartesi , 6 Şubat 2023

Altın Fiyatlarının 2012’deki Durumu

CPM Grup’a göre 2011’de altın fiyatları olaslık dışı olarak rekor seviyelere ulaştı. Bu yılda altın fiaylarının yüksek seyredeceği değerlendirmesinde bulundu.

CPM Grup’un son tahminin anahtarı paketlenmiş olarak ‘’Gold Yearbook 2012’’ ‘’merak edenler için kitap $150 değerinde’’ de yer almaktadır. Bu kitap global altın piyasasını hareket ettiren arz ve talep faktörlerinin yıllık analizini içermektedir. CPM Grup bağımsız bir emtia araştırma ve yatırım bankacılığı şirketidir ve CPM Grup’un yıllık tahminleri   altın piyasasında büyük bir kitle tarafından takip edilmektedir.

Altın için artan arza karşı büyük bir yatırımcı havuzunda birleşip bir taban oluşturdular ve fiyatların yakın geçmişteki artışlar olmaksızın sabit kalması sağlanıyor.

CPM Grup direktörlerinden Jeff Christian, ‘’ altın fiyatlarının bu yıl için $1500 üstünde olmasını  ve sonraki bir kaç yılda ise  $1400 üsütünde işlem göreceğini beklemekteyiz’’ diyor.

Eğer CPM Grup tahmininde haklı ise, bu altını yüksek seyreden bir on yıllık fiyatlardan sonra  sağlam bir bölğeye yerleştiriyor.

Geçen yıl, Cristian Ağustos 2011’ de değerli metaller ve hatta $1.920,70 ile bir gün içinde rekor seviyeye ulaşan altının fiyatını dahi doğru tahmin etmişti. O zamanlarda metallerin fiyatının yükseğinde yükseğine çıkacağına yönelik görüşbirliği vardı.

CPM raporu, belirsiz ekonomik koşullar gibi belli başlı temel korkular yatırımcıları altına çeken en büyük etken olarak görünmektedir. Bu  yatırımcıların ‘’dipten al’’  ve  ‘’rallide sat’’ matığını değitirmesine ve geçen yaz panic alışlarının yaşanmasına neden oldu.

CPM’in yayınına göre, merkez bankaları 12.7 miliyon ons  sarı metali stoklarına ekleyrek  altın alıcısı olmaya devam ettiler.

Yatırım talebi tarihsel olarak yüksek kalmaya devam ederken ,bireysel yatırımcılar tuttukları ‘’ 34,3 milyon ons 2011’de 2010 seviyelerinden %5,8 daha az’’  için  boğa pazarının eskidiğinin çok açık işaretleriydi.

Not: kırmızı çizği fiyatlardaki yüzde değişimi, histogram ise net yatırım talebini göstermektedir.

Geçen yıl yüksek fiyatlara rağmen, altın takılara olan talep yüksekti. İleriye baktığımızda Çin ve Hindistanın altın alımına yönelik taleplerinin 2011’ deki gibi 2012’de de devam etmesi beklenmektedir.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

3 yorumlar

 1. “altın fiyatlarının bu yıl için $1500 üstünde olmasını ve sonraki bir kaç yılda ise $1400 üsütünde işlem göreceğini beklemekteyiz’’ Yani altın düşüş trendini devam ettirecek diyebilir miyiz? Bu blogda geçen aylarda biraz azalsa da tekrar çıkışa geçecek demiştiniz. Görüşünüzü revize edecek misiniz?

  • Merhaba Kadir Bey, farklı yazarlardan farklı yorumlar geliyor, bu önemli. Açıkçası ben altının hala yükseleceğini ve bu yıl içinde mutlaka 2000 hatta 2100 doları görebileceğimizi düşünüyorum. Haftalık grafiklere bakarsak 1.800 dolar seviyesi önemli bir direnç. Eğer burayı 3-4 hafta kırarsak altında 2.100 dolara kadar sürecek olan hızlı bir yükseliş trendi izleyebiliriz. Bunun destekleyecek temel veriler de var fakat yine her şey Bernanke’ye bağlı.

   • Teşekkürler Oğuz Bey,
    Ben de 2011 başında borsadaki yatırımlarımdan sonra (ki aldım fakat hiç bakmıyorum, 10 senelik süreç için beklemeye aldım) bu seneki birikimlerimi altına yatırmaya başladım. Esasında uzun vadede TL ve dövizden daha iyi kazandıracağını düşündüğüm için bunu seçtim. Umarım doğru düşünmüşümdür.
    Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.