Pazar , 29 Ocak 2023

Altın Fiyatları

Altın fiyatları ile ilgili bugünlede pekçok şey yazılıp çiziliyor. Bankaların raporlarına bakarsanız onsta 2.000$’ı göreceğimizi söyleyenler de var, 1.500$’ı da. Ben altın piyasasında boğaların olduğu taraftaydım, ancak geçmişte verdiğim iddialı kısa vadeli hedefin tam tersine hareket ettik. Aşk hayatımda yaptıklarımdan sonra en büyük yanılgımı sanırım altın fiyatları öngörümde yaptım. Amma velakin, altın fiyatları konusunda uzun vadede görüşümde yine bir sapma yok, onsta 2.000$’ı göreceğimize mutlaka inanıyorum.

Altın fiyatları belirlenmesinde gerçekten de öngörülemeyecek olaylarla karşılıyoruz. Bugün altının en büyük alıcıları rezervlerindeki kompozisyonu (Dolar-Euro aleyhine, altın lehine) değiştirmek isteyen gelişmekte olan ülke merkez bankaları. Örneğin, Hindistan’da altın alım-satımına konan bir vergi ya da Çin’in dış ticaret açığı verip rezervini eritmesi öngörmesi mümkün olmayan ve altın fiyatlarını olumsuz yönde etkileyen etmenlerdi.

Şimdi Fed’e dönelim. Fed, yapacağı olası faiz artırımının daha erken olabileceğini söylüyor, öteki taraftan Richmond Fed Başkanı faiz artımını kararında adımların yavaşça ve dikkatlice atılması gerektiğini üstüne basa basa vurgulayarak Ben Bernanke’ye “ağır ol” mesajı veriyor. Genel yorumlar Fed’in faiz oranını artırmasıyla birlikte Amerikan tahvillerine yatırımcı ilgisinin artması ve emtialar ile gelişmek olan ülke para birimlerinde değer kayıplarının görülmesi.

Ancak göz ardı edilen bir durum var. Fed faizleri artırsa bile acaba Amerikan tahvillerinin reel getirisi pozitife dönebilecek mi? Zira şunu biliyoruz ki ne zaman bu tahvillerin reel getirisi negatife döndüğünde yatırımcılar diğer bir güvenli liman olan altına yöneldiler.

 Peki Fed faiz artırırsa Amerikan vadelilerinin reel getirisinin pozitife dönmesine enflasyon izin verir mi? Açıkçası Fed Başkanı’nın konuşmaların ben de kesinlikle enflasyonun yüksek seyretmesine izin vereceği anlamını çıkarıyorum. Zaten enflasyon ile ilgili bir yazıda merkez bankalarının politikalarının artık enflasyona göz yumar bir hale geldiğini belirtmiştik. Türkiye ve Brezilya buna verilecek en iyi örneklerdi.

ABD öyle bir kriz geçirdi ki artık Fed için deflasyon demek krizi demek ve bu yüzden ne zaman deflasyonist baskılar oluştuğu hissedilse Fed’in tepki vermesi mümkün. Enflasyon rayına oturmadan ve reel faizler pozitife dönmeden yatırımcılar için Amerikan tahvilleri sadece az para kaybetmenin garanti olduğu bir güvenli liman.

Sözlerime yine bir açıklık getirmemde fayda var, altın fiyatları sadece Amerikan tahvillerinin reel getirileriyle belirlenmiyor, çok daha fazla karmaşık ve öngörülemeyen faktörler var ancak bahsettiğim nokta elbette ki yatırımcılara bir persperktif kazandıracaktır. Bu arada yeri gelmişken de Amerikan üretimine ait verilerin Mart ayında çok iyi geldiğini ve bu yüzden Fed’in ekonominin güçlendiğine ikna olmasını sağlayacak verilere sahip olduğunu ve bunları faiz artırma amacıyla kullanabileceğini belirteyim.

Altın fiyatları ile ilgili eski yorumlarımızı okumanızı da tavsiye ederim.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.