Pazar , 29 Ocak 2023

PetroChina Zirvede

Çin ekonomisi son 20 yıldaki hızlı yükselişini şirketlerini küresel devler arasına sokarak da süslemeye devam ediyor. Son olarak PetroChina toplam petrol üretiminde küresel arenadaki en büyük rakipleri Exxon‘u (ABD) ve Rosneft‘i (Rusya) geride bırakarak halka açık şirketler arasında bir numara oldu. (Bu alanda dünyanın bir numarası günde 10 milyon varil üretimle Saudi Arabian Oil Co. fakat şirket hisseleri herhangi bir borsada işlem görmüyor).

Şirketin hedefinde daha büyük ölçekli satın almalar gerçekleştirerek üretimi ve gelirleri artırmak var. Hong-Kong borsasında hisseleri işlem gören şirketin başkanı Jiang Jiemin finansal verilerin açıklandığı basın toplantısın şirketin küresel varlıklarını artırmak için 60 milyar dolarlık yatırım yapacağını söyledi.

Sanford C. Bernstein & Co uzman analisti Neil Beveridge sağlıklı büyümenin şirketin kendi varlıklarıyla sağlanmasının artık mümkün olmadığı ve şirketin mutlaka büyük satın almalar ile büyümesi gerektiğini söylüyor ki bu öngörü de şirket yönetiminin belirlemiş olduğu büyüme stratejisi ile paralellik gösteriyor. Sevgili analist bir adım daha ileri giderek şirketin küresel hedeflerine ulaşabilmek için Royal-Dutch Shell ayarında günde 1.5 milyon varilden fazla bir petrol üretimi yapan bir şirketi satın alması gerektiğini söylüyor.

PetroChina petrol ve doğalgaz üretimi Çin dışında %18 artış gösterdi ki bu artış şirketin domestik faaliyetleri sonucu elde ettiği çıktı artış hızından 5 kat fazla.

Görüldüğü dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’deki bu büyüme zaman içinde şirketlerin dünya devleriyle rekabet edebilmesiyle de desteklenmeye başlıyor.

Şuna da Göz Atın

Mobil Devrim: Kim Kazanacak Kim Kaybedecek?

Günümüzde sosyal perspektifle yapılan iktisat tartışmalarının ana temalarından birini tüketim toplumu ve modernite oluşturuyor. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.