Perşembe , 9 Şubat 2023

Facebook: Yüzyılın Soygunu

Sosyal medyanın hayatlarımızın derinliklerine demir attığı, artık tutup koparamayacağımız bir parçası haline geldiği günümüzde bu sektördeki devlerin halka açılma süreçleri da (IPO) epey bir ilgi topluyor. 850 milyon kullanıcısıyla alanında lider olan Facebook’un halka açılması uzun zamandır konuşuluyordu nitekim. Geçen hafta şirketin kote olmak için Nasdaq‘ı seçtiği haberini okumuştuk, bu NYSE için iyi bir haber değildi. Bu hafta içinde ilk halka arzın gerçekleşmesi beklenirken irrasyonel piyasa mekanizmasının da harekete geçtiğini ya da geçirildiğini görüyoruz.

JP Morgan, Morgan Stanley ve Goldman Sachs şirketin hisse senetlerinin borsada satışının aracılığını üstlenmiş olan yatırım bankaları. Bu bankaların geçmişte görüldüğü ve zaten müşterilerinin de kendilerinden istediği üzere hisse fiyatlarının olabilecek en yüksek fiyattan trade edilmesini sağlamasını bekliyorum. Bu durumda da Facebook yöneticilerinin ve pay sahiplerinin cepleri epey parayla dolacak tabii ki. Facebook da bu halka arzdan elde edeceği gelir çok uzun yıllar operasyonlarını finanse edebilecek, tabi hayatta kalmayı başarabilirse.

Facebook halka açılmak için daha iyi bir zaman bulamazdı doğrusu. LinkedIn ve Groupon halka arzlarından sonra hisse senetlerinde yaşanan dalgalanmayla zarara uğrayan yatırımcı haberlerinin basında kapladığı yer azalması, Facebook yöneticilerini harekete geçmekte biraz geciktirmiş olabilir ama oyunu sahneye koymak için şu an en doğru zaman.

Facebook son özel hisse senedi işlemlerini 44.10$ ile bitirdi ve 2,35 milyar adet hisse senedi var olduğunu göre şirketin piyasada değeri yaklaşık olarak 104 milyar $ civarında.  Aracı bankaların marifetleri geçmişte Millenial Media and LinkedIn‘in ilk günde  sırayla %92 ve %109 değer kazanmasını sağlamıştı, bu oranın Facebook için biraz da yüksek olacağını öngörmek zor değil. İlk işlem günü sonrası işrketin piyasa değerinin 250 milyar $ civarında olması bekleniyor da zaten. Toplam karı 1 milyar $’ı yeni geçmiş bir şirket için 250 milyar $’lık bir piyasa değeri biçme henüz Hollywood yapımı bilimkurgu filmlerinin bile ulaşamadığı fantastiklikte (Anlaşılır bir analoji kurayım, en pahalı evin 550 milyar civarı olduğu bir evrende -ki bu Apple oluyor-, Facebook 200-250 milyar arası bir ev ve aylık kira geliri de 80 lira civarı).

Geçmişten de biliyoruz ki, internet şirketleri kendi başarılarının kurbanı olmaktalar. Facebook için de durum aynısı. Mark Zuckerberg yukarıdaki gibi fiyatlanması muhtemel şirketinin elde etmesi gereken kar rakamına ulaşması için 845 milyon kullanıcısından daha fazla faydalanması gerekecek. Fakat yapılan çalışmalar Facebook’un kullanımında da çok önemli sorunlar olduğunu ortaya koyuyor.

Sosyal medya ile ilgili daha daha önce yazdığımız, ve sosyal medyanın inovatif niteliğini sorguladığımız yazıya da referansta bulunmamız gerekiyor burada.  Örneğin, bugünün teknoloji devlerinden Google yapılan aramalarda ortaya tüketici profilleri ortaya koyabiliyorken, Apple zaten tepeye çıkarmış olduğu hardware ürünlerle gelmiş durumda. Facebook’un ise yukarıdaki linkten anlaşılacağı üzere yapısı gereği daha basit pazarlama imkanları sunabilen, raporlama yapılamayacak kadar karmaşık kullanıcı profiline sahip portal haline geline geldi. Facebook için “yeni Myspace” yorumu erken fakat mantıklı bir davranış.

Arkamıza yaslanıyoruz ve sosyal medya balonu, finansal illüzyon ve noise traderların başrolde olduğu bir soyguna izleme hazırlıyoruz.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

5 yorumlar

 1. ikinci bir dot com balonuyla yüzyüzeyiz .
  Ve sizin yazınızı destekler nitelikte bir ekleme de benden gelsin.

  http://traffic.alexa.com/graph?&w=400&h=220&o=f&c=1&y=r&b=ffffff&n=666666&r=2y&u=facebook.com&

  Resimde gözüken grafık , facebook için hit sayısını gösteren alexa verisi.
  Facebook yıllardır sürekli büyürken artık 2011 in ortalarından sonra büyümüyor , kullanıcı sayısı artmasına rağmen artık siteye giren günlük insan sayısı aynı.

  Burdan çıkarımlar yapmakta zor olmasa gerek 🙂

 2. Yani yatırım yapan (b)alıkların parasını cebe indirmenin tam zamanı.

  Teknoloji ve internet dünyasını layıkıyla bilen insanlar facebook kağıdı almaz , microsoft kağıtları 10 yıldır yerinde sayıyor .
  Facebook sadece bir internet sitesi , birgün insanlar bu siteden sıkılabilir , aynı 2011 in ortalarından beri olduğu gibi.

  • Facebook için o kadar kötümser değilim kısa vadede. En azından bu yıl boyunca 750 adet lisans aldılar IBM’den, yakında bir de arama motoru çıkarıyorlar. Google’a rakip olmak istiyorlar, bence sadece isteyebilirler. Ancak senin de dediğin gibi insanlar sıkılıyorlar ve mutlaka farklı şeyler görmek isteyecekler. Facebook yöneticilerine göre bu başka şey en başta bir arama motoru.

   Facebook için yapılan bu yorumların aynısı geçmişte Geocities için de yapılmıştı, bunu da unutmamak lazım. Yeni nesilden Geocities’i bilen bile yoktur.

 3. İşte burada şu ortaya çıkıyor .
  Bende bu arama motorundan dolayı kötümserim aslında.
  Yakın zaman google : buzz , wave , google+ gibi mecralarla facebook a rakip olmayı denedi ama başaramadı.
  Yani arama motoru olan google, sosyal medyada facebook u sallayamadı bile , aynı durum facebook un kuracağı arama motorunda olacak büyük ihtimal.

  Ve yine eriyerek biten myspace örneği var.
  http://traffic.alexa.com/graph?&w=400&h=220&o=f&c=1&y=r&b=ffffff&n=666666&r=2y&u=myspace.com&

  Bu arada yorumumu çok fazla uzattım kusuruma bakmayın ama , bunları yazmamdaki sebep internetin tekelleşmesine karşıyım.
  O yüzden facebook ve google un bu kadar büyümesi beni endişlendiriyor , internet özgürlük ortamı derken bu şirketin elinde bir dikatörlüğe dönüyor.

  Facebook a karşı ayrı bir antipatim var , artık insanlar bütün zamanlarını burada geçiriyorlar , o yüzden normal internet sitelerini okuyan falan yok , özellikle blog siteleri hiç okunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.