Pazartesi , 6 Şubat 2023

İran’ a Yaptırımların ABD’ye Maliyeti

uluslararası enerji uzmanlarından bazıları İran petrol endüstrisi  üzerindeki sert ABD yaptırımlarının ABD benzin pompa fiyatlarının bir galonda yirmi beş cent,  maliyet artışına neden olduğunu söylüyorlar.

ABD araç sahipleri benzin fiyatlarıyla başa çıkmaya çalışırken,  bir galon benzinin fiyatı ortatlama $4 yaklaşmakta,  uluslararası bazı uzmanlar ABD’nin uygulamaya koyduğu  bazı yaptırımların maliyeti, İran’a önlem alınması durumunda,  önemli birşey  ve siyasi liderlerin bunu açıkça tartışması gerekmektedir diyorlar.

Ulusal dış ticaret komisyonu başkanı Bill Reinsch, ‘’ maliyetler onlar için ve faydasi bize diye adlandırabileceğimiz bir yaklaşım içindeler diyor.’’  Washington lobby organizsyonu genellike ekonomik yaptırımlara karşı. ‘’İran durumu ilginç’’ diye ekliyor, ‘’bizim enerji sektörüne olan etkisinden dolayı’’.

Bay Pugliaresi’nin tahminine göre, ABD ve diğer ülkelerin yaptırımları İran’ın enerji sektörü ve merkez bankasını (amaç petrol ihracını kısmak) vurmaktadır, yaptırımların İran’a maliyeti bir ihraçat gününde yaklaşık 300,000 varil diyor. Diğer faktörlerde eklenince ,ihracatın düşmesi gibi ,bir varil cude petrolün fiyatına uluslararası petrol piyasasında yaklaşık $10 eklenmekte diyor.

Bu $10’lık artış aşağı yukarı 25 cent bir artış meydana getiriyor her bir galon benzinde ABD’de(galon, A.B.D. 3,78 litre; İng. 4,55 litre.)

Tabiki İran yaptırımları İran ‘ı nükleer silah yapımından vazgeçemeye zorlamak için dizayn edilmiş olup, bu amaç etrafından çoğu petrol ithalatçısıda ABD ile aynı fikirdeler.

ocak ayında geçen İrana’a yaptırım yasasında başkanın(ABD başkanı) ileriye yönelik olarak merkez bankasına olan etksininde farkında olması gerekmektedir. Ayrıca ekonomistler İran’ a yapılan yaptırımların genelde ekonominin üzerinde olduğu ve halkı etkilediği buna karşın İran’ın nükleer programına etkisinin ise kısıtlı olduğu yönünde eleştiride bulunuyorlar.

Arz pazarında başka krizler olmazsa uzmanlar bir kaç yıl içinde petrol fiyatlarının düşüceğini tahmin etmektedirler. Şuanki koşullar petrol fiyatlarını yüksekte tutmaktadır ve bu etkiler geçici görünmektedir.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.