Perşembe , 9 Şubat 2023

Apple Çöken Teknoloji Devlerinden Ne Öğrenebilir?

Apple durdurulamaz görünüyor.

Salı günü, Apple  piyasa değeri  $600 milyarı aşan tarihteki ikici şiket oldu, Microsoft bunu 1999 sonunda ğerçekleştirmişti.  Apple bunu $500 milyar sınırını geçtikten sadece 6 hafta sonra gerçekleştirdi.

Jonathan Rettinger CNBC teknoloji  başakanı, Apple  eğer değerini  kontrol altında tutabilirse(yenilkçi olarak , büyük düşünerek,  statükoya meydan okuyarak)  piyasa  değerinin zirve yapmasına izin vermeyerek  başarısını sürdürebilir.

Ama yatırımcılar teknoloji çöplüğüne bir kere hakim olmuş daha ötesine gidemeyen şirketlerin nereye kadar gidebildiklerini  ve ne kadar hızlı tepeden düşebildiklerini görmeleri   gerekiyor.

Yahoo’ u ele alalım . Yahoo hisseleri  1999’da tüm zamanların en yükseğinden  %80 oranında bir düşüş yaşadı.  Salı günü,  2000 işçisini çıkardıktan sonra sadece üst yönetimini  elinde tuttu.

Sony hisseleride tüm zamanların en yükseği olan 2000 Mart’dan  %80 oranında düştü.  Şirket büyük ihtimalle ğeçtimiz yıl için rekor  $6.4 milyar zarar rapor edicek.  Bu önceki tahminlerin iki katı. Rapordan bir gün sonra Sony’nin  planı 10,000 işçi  yada iş gücünün  %6 sının işten çıkarılacağı haberi geldi.

Rettinter, ‘’ Sony kötü dönemler  geçiriyor’’ diyor, ve ekliyor şirket kendini yeniden yapılandırma yoluna giriyor. Sony ‘nin yeni yöneticisi Kazuo Hirai’nin Perşembe günü  revizyon planları hakkında konuşması  bekleniyor.

AOL bu arada, en parlak döneminde olan Amerika Online bölünmüş internet bahçesinde yayılıyor.  Ve bu hafta şirket 800’den fazla yaklaşık  $1,6 milyar değerinde patentin Microsofta satıldığını açıkladı.

Herhalde uyarı sinyallerinin en büyük olanı Research in Motion’dan geliyor.  Blackberry hisseleri tüm zamanların en yükseği olan  2008 hazira’nından  %90  oranında düştü.

Yeni RIM yöneticisi Thorsten Heins  yakınlarda şirketin   mali dördüncü çeyrek sonuçlarından daha kötüsünü geçirebileçeğini söyledi. Yardımcı şef Jim Balsillie’yide içeren  kıdemli birkaç yöeticide şirketten ayrıldı.  Ocak sonlarında o ve Mike Lazaridis yöentici yardımcısı ünvanlarından ayrıldılar. Ayrıca Balsillie yönetim kurulunuda bıraktı.

Venturebeat sitesinin başlığında ,’’ Wal-Mart Blackberry ‘i nasıl kurtarabilir?’’ , yazar Alex Castro RIM kaldıraç etksi yaratmak için perankendenin büyük eko sisteminde online alışveriş ve Wal-Mart’ın VUDU video servisi  için Walll-Mart ile partnerlik yapmalı diye yazdı.

Castro ‘’RIM  tüketici alanında kendi kendine rekabet edemez ‘’ diyor.  Ayrıca ‘’Wall-Mart için yeni bir cihaz yapmak çok zor olabilir.’’

Ama Castro Amazon’un Kindle Fire ile birleşmesi gibi bununda işe yarayabileceğini savunuyor.

Castro( bir teknik girişimci önceden Amazon ve Microsoft içinde çaılşmıstı) şöyle diyor ‘’Wall-Mart  Amazon’a karşı online rekabette bir yol alabilir.’’ RIM müşterilere ulaşabilir.’’

Hatırlarsanız, Apple’ın kurucularından olan Steve jobs  1985’te şirket tarafından çıkarıldığında hisseler bocalamakta ve şirket iflasın kıyısında gidip gelmekteydi.

20 yıl sonra, Jobs tekrardan işin başına gelmesi tabikide şirket için rahatlığın tarihleri oldu.

En azından şimdilik.

 

 

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.