Pazar , 29 Ocak 2023

Japon Yeninin Yükselişi Devam Ediyor

Ocak ortasından beri sürmekte olan Japon Yeni’nin değer kaybetme trendi merkez bankası Bank of Japan‘ın (BOJ) yaptığı gevşeme açıklamalarıyla destekleniyordu ancak son iki para politikası toplantısından çıkan kararlar faiz oranlarının ve varlık alım-satım programının değiştirilmemesi yönündeydi ki  FX piyasalarının beklentisi olan gevşeme sinyalinin bu yüzden zayıflamasıyla birlikte Yen’de son iki haftadır yeni bir değer kazanma trendi başladı ve USDJPY ‘de aşağı yönlü hareketler görüldü. Parite an itibariyle 81’in hemen altında 80.88-80.95 dolaylarında yatay bir hareket sürdürmekte.

ABD’de yükselen işsizlik başvuruları, İspanya’nın borçlanma maliyetinin yükselmesi ve Çin ekonomisinin beklenti altında büyümesi küresel piyasalardaki risk iştahını daraltması ile birlikte yatırımcılar güvenli liman olarak görülen para birimlerine geri döndüler. Piyasadaki bu riskten kaçış hareketi BOJ’un beklenen gevşemeyi gerçekleştirmemesi ile birleşince Yen’de değer kazanma yönlü kuvvetli bir sinerji doğurdu.

Riskten kaçışla birlikte paritede aşağı yönlü hareket devam edecektir ancak uzun vadede hedeflerin sırasıyla 86.80 ve 93.60 olduğu düşüncesindeyim, zira BOJ faiz indirimini daha fazla da bekletemeyecektir.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.