Perşembe , 9 Şubat 2023

Facebook Neden Google İçin Bir Tehdit ?

 

Eğer bir reklamcı olsaydınız, reklamlarınızı  yayınlamakta kimi tercih ederdiniz?

Bir yandan  sahip oluğunuz şirket kullanıcıların arama geçmişleri gibi şeylerle reklam çalışmaları deniyecek. Diğer taraftan, şirketiniz kullanıcıların universiteye nerede gittiğini, nerede çalıştıklarını, kimlerler arkadaş olduklarını, ne okuyup paylaştıklarını, ve onların favori ,kitap ,müzik, yemek ve renklerini bilecek.

Reklamcılar reklamlarıyla, insanlar tarafından çabuk kavranır olmayı hedefliyorlar ve bu hedefin anahtarıda bilgidir.  Daha fazla bigi daha iyi hedefler.

google ‘ın Facebook’tan  çok fazla endişelenmesinin nedeni işte budur. Google’ın sosyal ağlara adım atan şirketleri Google + ‘a doğru geçmeye zorlamasının nedeni, sıra kullanıcıları hakkında bigi edinmeye geldiğinde eğer Google Facebook’la rekabet edemezse, reklam pazarındaki payını kaybedebilir.

Bununla birlikte, Google’ın karşı çıktığı en büyük şey, insanların kendileri hakkında herşeyin bilinmesinde facebook’a izin verilmesinde çok rahat görünmeleri, Google’ın daha fazla şeyin bilinmesinde direndiği görünmektedir.

Genel olarak, insanlar bağımlılık duygusuyla gizliliklerini feda etmekte gönüllüler.  Google bağımlılık duygusu gösteren kullanıcıların hakkında daha fazla şey ögrenme hakkında henüz daha yeni görünürünüyor. Google halen bu alanda Facebook’u yaklamaya oynuyor.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir Yorum

  1. Evet, dediginde doğrusun. Facebook’ta kullanıcılar birer pazarlanacak kişi olarak gözüküyor ama facebook’un yapamadığı bir şey var o da herhangi bir ürün ya da hizmeti alacak kişinin bu mal ya da hizmet ile bilgiye ulaşmak için yapacağı araştırmalarda facebook arama kutusunu kullandırtamamak. Bu yüzden google daha iyi. Fakat niş odakalrda facebook oldukça faydalı olur düşüncesindeyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.