Perşembe , 9 Şubat 2023

Fed ve Faiz Sorunsalı

Fed faizlerin ne zaman artıracak? Bu soruyu herkes birbirine sormaya devam ederken Fed Başkanları da cevaplar üretmeye çalışıyor. Yalnız cevaplar üretilirken de her kafadan farklı bir ses çıkabiliyor. Son olarak Chicago Fed Başkanı Charles Evans ve Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart yaptıkları birbirine zıt açıklamalar ile karar aşaması sürecinin belirsizliklerle dolu olduğunu anlamamızı sağladılar.

Bu iki başkan da ekonominin gerilediği konusunda hemfikirler fakat anlaşamadıkları nokta  krizde çıkış yolunda çözüme ulaşmak için atılacak adımların ne olması gerektiği.

Chicago Fed Başkanı, merkez bankasının ekonomiye sağlayacağı desteğin devam etmesinden yana ve faizler 2014 sonundan itibaren artırılmaması gerektiğini düşünüyor. Ekonomiye sağlanacak bu desteğin şimdiye kadar uygulanan politika ile tutarlılığının önemli olduğunu vurguluyor. Enflasyon oranı %3 gibi çok yüksek bir oranı aşmadığı sürece işsizlik oranını %7,5’e inmesini sağlayana kadar Fed’in genişleyici politikasının sürmesi gerektiğinden yana ve bunun ekonominin en önemli itici gücü olacağı öngörüsüne sahip.

İşte bu noktada da Atlanta Başkanı Dennis Lockhart’a kulak vermek gerekiyor ki kendisi daha önce de sıfır-faiz politikasının karşı argümanlarıyla gündeme gelmişti. Atlanta Başkanı’nın en çok önemsediği nokta artan enflasyon ki gevşeme yanlısı Charles Evans’ın dikkat çektiği bir sorun bu. Daha fazla gevşek politika sürdürmenin kredi talebinin canlandırıp canlandırmayacağı konusunda soru işaretlerine sahip olan başkan, bankaların ve finansal kurumlarının risk iştahını dizginleyecek düzenlemelerin de yürürlüğe konmasından yana.

İki başkanın hemfikir olduğu diğer bir konu da süregelen politikadan tasarruf sahiplerinin zarar gördüğü.

Bu kadar fazla soru işareti içinde Fed’in ne yapacağını kestirmek imkansız. Konuşmanın tamamını videodan izlemek mümkün.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.