Pazar , 29 Ocak 2023

GARAN Teknik Analiz – 01.05.2012

GARAN Teknik Analiz Raporu - 1 Mayıs 2012

Endeksin kaptanı,amirali,bankaların 10 numarası GARANTİ BANKASI analizi ile karşınızdayız. Yapacak olacağım yorumlar yatırım tavsiyesi niteliğinde olmayıp tamamen kişisel görüşlerimi içermektedir. Olur veya olmaz sonuçta yine buna piyasa karar verecektir. Sadece farklı bir bakış açısı kazandırmak niyetinde yapılmış bir çalışmadır. Gelin şu an piyasanın içinde bulunduğu kararsız duruma yönelik ipuçlarını GARANTİ BANKASI‘nın hareketlerinden kestirmeye çalışalım.

Çalışmamızda orta vadeli düşüş kanalı içerisinde yer alan GARAN ın hareketlerini görmekteyiz. Şimdi gelin bu grafikteki destek ve dirençlerin işleyişini yorumlayarak sonraya dair kestirimlerde bulunalım.

Öncelikle senetin başından geçenleri kronolojik olarak incelersek analizimize GARAN ınzirvesi olan kasım 2010 da omuz-baş-omuz (OBO) ile başlayan çözülmeden başlamak doğru olacaktır ki trend dönüşü bir nevi gerçekleşerek günümüze kadar senet bu alçalan kanaliçerisinde yol katetmiştir.

OBO’nun baş kısmından kanal boyunca çizdiğimiz A ara direnci bir nevi yeşil olarak belirttiğimiz kuvvetli ana direnç öncesi en önemli dirençlerden birisi. Nitekim günümüze gelmeden 3 kere denenmiş ve denendiği günlerdeki hacim artışından da anlaşılacağı üzere geri dönüşler sert düşüş şeklinde olmuş.İlk denemenin geliş şekline bakıcak olursak ana destekten sekerek gelen kağıt C ara direncinde bir süre gezinerek ters omuz-baş-omuz (TOBO) oluşumuyla heyecan yaratıp H olarak ifade ettiğimiz boyun bölgesi hacimli bir şekilde kırılmış ve bu H ile adlandırdığımız önemli bir direnç ortaya çıkartmış. Daha sonra B ara direnci aşındırılarak oluşan flama hedefe ulaşamadan 1 no lu bölgedeki Adirenci ile karşılaşmış.Ve sert satış yiyerek destek olması gereken H yi kırarak bizimbu dirence karşı antipati beslememize sebep olmuştur ki direnç haline gelen H daha sonra 3 kez denenmiş kırılamayınca öylesine kızmış olacak ki senet alçalan ana kanal desteğine kadar adeta serbest düşüş yaşamış. Ana destekte bir süre dip oluşumu ardından kendine güveni gelen GARAN ımız adeta esas oğlan duruşuyla daha kararlı biçimde gözüne kestirdiği H ve A dirençlerinin her ikisini de kırarım dercesine not arttırımı haberin de arkasına alarak atılmış fakat hızlı giden atın b.ku seyrek düşer misali tekrar aynı noktadan satış yemiştir.

Her neyse artık isterseniz tüm bu geçmişi bırakıp günümüze gelelim. Tüm bunlara rağmen GARAN ımız not arttırımına rağmen H ve 2 dirençlerini kıramayınca daha sağlam bir şekilde ana kanal desteğinde dip oluşumuna karar vermiş ve ardından kimsenin beklemediği bir şekilde yeni yıla yeni bir sayfa açarak başlayarak bir koşuda A direncinde soluğu almıştır. Tabi Garan ımız bu kez tecrübelidir daha önce yaşadıklarından çıkardığı ders sonucu kendine alçalan B ve yatay Y-Z dirençlerinden oluşan bölgede bir süre salınıma bırakarak satış baskısını azaltıp yani soluklanıp daha cüretkar bir atakla Ana direnç kırma niyetinde olup endeksi de sevindirip peşine takma derdindedir.

Ve evet hareket başlar A direnci geçildi derken tekrar bir satış baskısı ama GARAN kararlıdır Y desteğini arkasına alarak bu kez denemesinde Ana kanal direncini de kırar ve kendini boşlukta bulur şaşkın bir vaziyette ki çünkü çok az kişi(hacim) GARAN a destek vermiştir. O kişilerde H direncini karşılarında bulmanın şaşkınlığıyla GARAN ı satar ve yeniden kanalın içine giren GARAN bunun kendisine boğalar tarafından hazırlanmış bir tuzak olduğunu düşünür ve umudunu yitirir mi acaba ?

Neyse traşı kesip sadete gelelim şimdi ne olacak ya da ne olması olası?

3 ve 4 no lu denemeler sonucu oluşan bir ikili tepe oluşumu göze çarpıyor ve 4 no lu tepe içindeki OBO da kırılarak büyük resimdeki ikili tepenin desteği olan Z ye gelişi hızlandırıyor.Tüm bunların yanında büyük resimdeki ikili tepenin indikatörlerle uyumsuzluğu da söz konusu. Bakalım zor gözüken bu karşılaşmanın sonucunda Z desteği ve Alcalan kanal B desteği çalışacak mı?

Teknik resimdeki en önemli pozitif olgu Golden Cross oluşumu. Psikolojik taraftaki negatif olgu ise sell in may go away! Gerçeklik tarafındaki en önemli olgu ise Garanti Bankasının ortaklarının İspanyol oluşu ve şuan İspanya’nın durumu.

Şuan yön aşağı gibi gözükse de yazının başında da dile getirdiğimiz gibi buna piyasa karar verecek diyerek ve de piyasanın ters köşe yapmayı sevdiğini hatırlataraktan bol kazançlı günler temennisiyle analizimizi sona erdiriyoruz.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.