Perşembe , 9 Şubat 2023

GARAN Teknik Analiz 02.05.2012

[nggallery id=5]

Daha önceki yazımızda da belirttiğimiz üzere H ile oluşan antipatik direncin neden önemli olduğunu bir kez daha fibonacci ile görelim. Kasım 2010 dan başlayan ve ocak 2012 başında dip oluşumunu tamamlayan GARAN ın orta vadeli fibonacci teknik seviyelerinde de görüldüğü üzere bu düşüşün %50 lik kısmı H direncinin denk geldiği noktadan geçiyor. Fibonacci yelpazesinin ve %50 düzeltme seviyesinin oluşturduğu H bölgesinde tutunulamamış. H direncinin önemi piyasa psikolojisini çok iyi açıklayan fibonacci analizleri tarafından da görüldüğü üzere teyit ediliyor.

Şimdi Ana düşüş Kanalı içerisindeki kurtulma hareketini inceleyelim.Ana düşüş kanalının %38,20lik kısmına denk gelen 6.90-6.92 düzeltme seviyesinde tutunamayan GARAN OBO nunda belirginleşmesiyle ardına bakmadan boşluk bırakarak kendini kısa vadeli yükselen kanal içi hareketin %61,80 lik düzeltme seviyesinde yer edinmeye çalışmış. Fakat burası da tutmayınca bir sonraki %50 lik seviye ye kendini hızlıca atmış. Bunda tabi orta vade fibo yelpazesinin destek görevi görmeyişinin de payı var.Ayrıca Kısa vade fibo yayı da tutamamış GARANı.

Şimdilik önümüzde kısa vade de olabilecek iyimser senaryo nedir?

Pazartesi 6,44 kapanış yapmıştı. Bu arada analizi yaparken S&P nin kredi notu görünümünü durağana çektiğini okudum. Gerçi kredi derecelendirme kuruluşlarının geriden geldiği hep söyleniyor ama bu haberi kullanıp ve de gerginliği arttırarak boğalar ile ayılar arasındaki mücadele çarşamba açılışıyla ana düşüş kanalı düzeltmesi de olan 6,35 e kadar çetin bir şekilde geçebilir. 6,35 çok gergin bir seviye ki ikili tepenin de boyun kısmına denk geliyor. Buradan gelebilecek bir tepki kuvvetli olabilir ve B bölgesindeki boşluğu kapatarak bu ikili tepeyi OBO ya dönüştürmek adına 5,44 lere olan olası yolculuğu biraz daha geciktirebilir. Bir de ufak bir hatırlatma bizim şu yaramaz, antipatik H direncimiz vardı ya hani hiç sağı solu belli olmayan, nazlı bir direnç olur da onu geçersek yeniden durum değerlendirmesi yaparız. Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi olmayıp kişisel tahminlerden ibarettir söylemini de yazmadan geçemiyeceğim. Çünkü piyasa kendi yolunu çizer. Bol kazançlı günler!

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

2 yorumlar

  1. Merhaba,

    Tavsiyem, http://www.sistematikrisk.com/wp-content/gallery/garan-fibo/garanfibo.jpg adresindeki resmi biraz daha büyültmeniz. WP sürümünüz ile alakalı esasında bu çok kolay. yazıdayken resmin üzerine tıklayıp daha sonra genişlik yükseklik ayarlarından yapabilirsiniz. Bu yorumu silebilirsiniz.

    • Görsel üzerinde çizgiler hassas olduğu için orijinal boyutunu değiştirdiğimde çok fazla bozunma olabilir, o yüzden teknik analiz görsellerine dokunmamayı tercih ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.