Perşembe , 9 Şubat 2023

YKBNK Teknik Analizi

[nggallery id=6]

Merhabalar dün çok da iç açıcı olmayan bir piyasayla karşı karşıyaydık.Tekrardan 59binlerin altında bir kapanış çok da hoş olmadı. Ama tabi bunda ABD özel sektör istihdam verilerinin beklenti altında kalışı ve de Avrupa imalat verilerinin kötü gelmesinin de payı büyük. S&P den sanırım bahsetmeye gerek yok tekrardan gecikme hususunda ki malum endeks pazartesi 60800lere kadar çıkıp buradan yaklaşık 800 puanlık bir düşüşle kapanmıştı. Sonrada piyasalar kapalıyken durağan çekme falan her neyse kredi derecelendirme kuruluşlarının
kredibilitesi tartışılır.

Dün ispanyol ortaklı Garanti Bankası analizi yapmıştık, bugün de yine Avrupa bazlı kaynaklanabilecek risklere gebe olan bir diğer bankamız olan İtalyan ortaklı Yapı Kredi Bankasının analizini yapıcaz ki bugün Unicredit hisselerinde yüzde 5 lere varan düşüşle kapatmıştı.

YKBNK ta kasım 2010 da düşüş trendine girmiş ve genellikle günümüze kadar A ana direnci ve B ara direncinde dalgalanarak gelmiştir. Endeksin negatif etkisinin de bariz şekilde hissedildiği zamanlarda da C ana desteğine kadar sarkmalar yaşamıştır.

Bu düşüş trendinin bittiğini söylemek için ise erken ki son 2 işlem gününde gelen hacimli satışlar ve italyan Unicredit bazlı riskler bir süre daha YKBNK taki satış baskısını devam ettirecek gibi gözüküyor.

Senette T1 ve T2 olarak adlandırdığım kanallar bu düşüş kanalından çıkmaya yönelik atılan adımlar olarak göze çarpmakta. Ama ilk deneme olan T1 kanalı Ana direnç olan A da satışla karşılanıyor 2 deneme sonucu aşılamayan direnç sonunda ikili tepe oluşumuna sebep olarak H boyununu kırıp sert satışlar ile Ana destek noktasına kadar bir geri çekilmeye sebep oluyor.

Senet tekrardan dip oluşumunu tamamlayarak yeni bir kısa vadeli yükselen T2 kanalı içerisinde hızlı bir şekilde A ana direncini hedefe alıyor. İlk denemesinde satışla karşılanıp X-Y desteklerinde bir süre oyalanıp güç toplayarak 2. denemesinde bu X-Y yatay bandında oluşturduğu ikili dipin verdiği güvenle A ana direnci hacimli bir şekilde aşılıyor. Ve bu direnç bir süre sonra destek haline de getiriliyor. Daha sonra T2 kanalının dışına çıkıp bu kanalın desteğinin dirence dönüşmesi ise ilk olumsuz sat sinyalimiz olarak göze çarpmakta. Bir süre T2 direnci ve A Ana desteği arasında sıkışan senet T2 kanalı içine dönmekte zorlanıp mini bir obo oluşturarak bu desteği sert bir şekilde kırarak tekrardan Ana düşüş kanalını giriyor.

Şuan ise çok kritik bir destek noktasında ki 1 no lu düşen kanal desteği ve Y desteği üzerinde satışlar karşılanmış gözüküyor. Şimdilik A direnci ve Y desteği arasındaki daralan üçgende seyrine devam edecektir sürprizlerle karşılaşılmadıkça. Y bandının kırılması satışların şiddetini arttıracaktır ve kademeli olarak C Ana desteğini hedefe alabilir. O yüzden şimdilik Garanti Bankası gibi Yapı Kredi Bankasında da olası Avrupa kaynaklı doğabilecek risklerin varlığını da gözönüne alarak dikkatli olmakta fayda var. Burada da A ana direncinin aşılması durumunda tekrar bir durum değerlendirmesi yaparız.

Yapı Kredi Bankasındaki kritik seviyelerin tespitini fibonacci analizi ile tespit edelim. Gerek fibo düzeltme seviyeleri, gerek fibo yay ve fanlar olsun görüldüğü üzere son derece iyi çalışmış.

Analizimize yine önceki analizde T1 olarak belirttiğimiz kanal bölgesinden başlayalım görüldüğü üzere bu bölgenin tepe noktası kasım 2010 dan başlayan düşüşün %50 fibonacci düzeltme seviyesine denk geliyor ki senet burayı daha önce birçok kez denemiş ve her defasında satışla karşılaşmış. Aynı zamanda fibonacci yelpazesi de kuvvetli direnç görevi görmüş ve bu fiyat seviyesinde geçit vermemiş. Bu bölgeden sert satışla karşılaşan senet kendini %23,60 lık düzeltme seviyesine atarak tutunmaya çalışmış. Fakat oluşan ters flama formasyonunda etkisiyle satışların şiddeti artarak devam etmiş.

Bu sene yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen rallide YKBNK performansıda oldukça iyi. Görüldüğü üzere ilk fibo yelpazesi direncini rahatlıkla geçmiş, ancak 2. dirençten satışlar gerçekleşmiş ama kendine fibo yelpazesinde destek bulan senet %23,60 fibo düzeltme seviyesine de denk gelen bu bölgede bir süre soluklanıp güç toplamış. Ardından sert bir şekilde 2. fibo yelpaze direncini de kırarak burayı kendine destek haline getirmiş ve de gözünü %38,20 lik seviyeye dikmiş. Fakat ilk deneme de satışla karşılaşarak burayı yeni zirve haline getiren senet gevşeyerek, ocak başından bu yana gerçekleştirdiği yükselişin %61,80 lik kısmına kadar gerilemiş.Burdan gelen tepki Fibo yelpaze direncini aşamayınca tekrardan sert satışla karşılaşarak bir sonraki %50 fibo seviyesine
kadar inmiş.

Şimdi bulunduğu seviye daha önceki analizimizde de belirttiğimiz üzere oldukça önemli. Y desteğide bu bölgeden geçiyor. Bu bağlamda indikatörlerin aşırı satım bölgesinde olduğu gözönünde bulundurularak, yarın veya önümüzdeki günlerde senetin bu bölgede bir süre tutunması muhtemel. Tabi bundan malda kalınabileceği anlamı çıkmasın. Şöyle ki burda bir süre soluklanıp gelecek tepkinin kuvvetine bakarak ancak pozisyon taşınıp taşınamayacağına karar vermek daha uygun olur. Yani burdan gelicek tepki şuan direnç görevi gören fibo yelpazesinden satışla karşılanıp ve de %61,80 fibo düzeltmesinde tutunamazsa işte o zaman
işimiz var 🙂 Burdan dönüşte ikinci kez geleceği Y desteğininde pek iyi karşılayacağını sanmıyorum. %38,20 lik fibo düzeltmesine kadar düşebilir ki burası kuvvetli destek tepki gelebilir ama bu tepkinin satış fırsatı olarak kullanılması muhtemel. Eğer yarın direk bu seviye ye giderse gelecek tepki önceki belirttiğimiz duruma göre daha güçlü olacaktır. Çünkü senetin kafasında asıl soru işareti yukarıdaki A Ana direnci ve fibo yelpaze direncini geçip geçemeyeceğidir. Tabi bence bu 2. senaryo muhtemelen
gerçekleşmeyip yarın ve önümüzdeki günlerde direk yukarı denemesi gelecektir.

Bu açıdan sadece izlemede kalmak, olası karşılaşılabilecek zararlardan korunmak için çok daha uygun olur.
Bakalım izleyip göreceğiz. İyi günler!

Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.