Pazartesi , 6 Şubat 2023

ISCTR Teknik Analiz – 04.05.2012

[nggallery id=7]

Selamlar bugün de Garan‘ın hacim ikizi olan endeksimizin bir diğer bluechip hisse senedi olan İş Bankası C tipi hisse senedi analizi ile karşınızdayız. Analizimize geçmeden önce bugün yaşanan gelişmelere kısaca değinirsek.

Bugün Avrupa Merkez Bankası beklentiler dahilinde faizi sabit tuttu. Bankanın Barcelona’daki toplantısında konuşan Draghi ekonomideki belirsizliklerin sürdüğünü ve ekonomideki aşağı yönlü risklerin hala ihtimal dahilinde olduğunu belirtti. Ancak herhangi bir parasal genişleme söyleminde bulunmadı. Açıklamaların ardından eurodolar paritesinde kısa süreli bir dalgalanma yaşansa da borsalarda yatay seyrin korunduğunu söyleyebiliriz. Günün bir diğer önemli gelişmesi de beklentilerin aksi gelen kötü ism hizmet sektörü verileri iyimser gelen işsizlik başvuru datasını da gölgede bıraktı. Kötü gelen veri neticesinde Wall Street güne satıcılı başladı, Avrupa ise hafif satıcılı bir seyre döndü. Biz de doğal olarak 59500 altında hafif artıda kapattık.

ISCTR mize gelicek olursak yakın zaman içinde birçok farklı formasyona ev sahipliği yapmış. 2011 in Ağustos-Eylül-Ekim aylarında birçok kez denediği A ana direncini aşamayan senet burdan salınarak B ana desteğine kadar çekilmiş. Daha sonra burda taban oluşumunu tamamlayan senet A ana direncine endeks rallisi eşliğinde pozitif havada giderek rahatlıkla bu direnci aşmış. Fakat doğal olarak kar realizasyonlarının da bunda payı olduğunu hesaba katarak senedin bu ana direnci destek haline getirememesi sert satışa sebep olmuş. Ve soluksuz C desteğine kadar bir geri çekilme yaşanmış. Bu düşüşün ardından T kanalı içinde C desteğine omzunu yaslayan senet burdan aldığı güvenle omuz baş omuza giderek A ana direncini bu kez hacimle aşmıştır. Burayı kıran senet Y direncini de Fincan Kulp formasyonu görüntüsüyle ilk aşma denemesinde satışla karşılanmış. fakat bir sonraki denemesinde X-Y bandına tek hamlede geçmesine rağmen X desteğinde tutunamadığı için sert bir şekilde önce Y desteğini ardından T kanal desteğini kırarak A ana direncine kadar giderek burayı bir süreliğine destek olarak kullanmış. Fakat burdaki 2li tepe görüntüsüyle zayıf bir görünüm sergileyen senet ard arda sert satışlar yemesine rağmen A ana direncinin altına gerilemeyerek, bugunkü cılız tepki neticesinde de bu önemli direncin üzerinde kalmayı başarmış.

Yine de olumlu gibi gözüksede bu kadar sert düşüş ardından gelen tepkinin A1 direncini aşmaya yetmemesi bizi bu konuda şüpheyle yaklaşmaya itmekte.Şimdilik senedi izlemede kalmakta fayda var. A123 dirençlerinden gelecek satışlarda senette güç kaybına sebep olarak destek altına kaymasına sebep olabilir. Şimdilik A desteği ve A123 dirençlerini izlemekte fayda var.

Fibonacci Analizi 

ISCTR Fibonacci analizinde de görüldüğü üzere senet aslında yılın ilk çeyreğindeki ralliden sonrada oldukça iyi tutunmuş. Kasım 2010 dan başlayan düşüşün %23,60 na denk gelen bölge aynı zamanda kısa vadeli bu yükseliş trendinin %61,80 düzeltme seviyesidir. Burda bir süre dinlenerek %38,20 lik fibonacci seviyesini hedefleyen senet ilk denemesinde fibo yelpaze direncinde hız kesmiş. Burada bir süre oyalandıktan sonra kopan senet hedefi ulaşmayı başarsa dahi çok hızlı bir şekilde çıktığı için tutunamayarak ters yüz olmuş ve geri çekilme ile yeniden eski fibo destek bölgesine geri dönmüş.Görüldüğü üzere de kritik bir yerde kapanmış. Önümüzdeki günlerde göstergelerin aşırı satımda olduğunu da hesaba katarak fibo yay desteği, fibo düzeltme seviyeleri ve fibo yelpaze direnci arasında kalan bölgedeki kırılmanın yönüne
doğru senet ağırlık verecektir.

Yatırım tavsiyesi değildir.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.