Pazartesi , 6 Şubat 2023

AKBNK Teknik Analiz – 07.05.2012

[nggallery id=9]

Merhabalar bugün itibariyle borsamızın en değerli 2. şirketi olan Akbank hisse senedinin analizini gerçekleştirmeye çalışacağız. Analizimize geçmeden önce kısaca bugün piyasada neler olduğuna değinelim.

Öncelikle Avrupa dan gelen PMI datalarındaki kötüleşme borsalarda satışlara neden olurken bir darbe de ABD datalarında geldi, ABD tarımdışı istihdam rakamları beklenti altında kalınca topyekün satışlar hızlandı. Tabi birde haftasonu gerçekleşecek seçimleri de siyasi risk olarak göz önünde bulundurmak gerek ki siyasi risk almak istemeyen bazı fonların satışları da bu hafta içerisinde piyasaları etkilemiş olabilir.

Şimdi Akbnk hisse senedinin analizine geçelim. Analiz ettiğimiz diğer banka hisseleri gibi Akbnk ta düşen kanal içerisinde hareketlerini sürdürerek günümüze kadar gelmiş. Ve de diğer banka hisselerinde de olduğu gibi trend değişimi için debelenen kararlı senetlerin başında geliyor idi ta ki senedin direncini kıran ve de endeksi de topyekün ilgilendiren ya da baskılayan diyelim Citibank satışına kadar. Citibank, Akbank ın %20 oranında dolaylı ortağı ve de banka da %10 un üzerinde hisse satışını Basel III uygulaması gereği yapacağını açıklamıştı.

Aslında teknik açıdan çokta kritik bir zaman dilimindeki tam da flama oluşumu ile A ana direncini aşmaya yeltendiği süreçte. Citibank çok ayıp etti (!). Güzelim formasyonu bozdu. Az daha bekleseydi de şu hedefe ulaşınca satsaydı ya acelesi ne değil mi? Aslında piyasa psikolojisi de böyledir fazla formasyona takıntılısıysan yani aşık oluyorsan formasyonuna onu satmak istemiyorsun bir şekilde çıkıcak deyip teknik analizin diğer kriterlerini görmezden geliyorsun.

Örneğin T1 kanalı bu flama nın direği senette oluşan daha önceki bir kaç flama örneğini incelediğimde genelde dinlenme sonrası yani flama oluşumu ertesinde gelen kırılmalar ve yani 2. perde hareketi de 1. perdedeki hareket ile benzerlikler göstermekte. Bu durumu göz önünde bulundurarak T2 kanalında hareketin devamı beklentisi ile pozisyon taşıdığımızda bu kanalın dışına çıkışlarda satmak gibi bir kriter oluşturmak olası formasyon bozulmalarında zarardan korur. Çünkü her zaman formasyon olucak diye birşey yok.

Şimdi diyeceksiniz ki tam kanal desteği üstünde kapadı. Ertesi günde satma fırsatı vermeden kanal altına birden düştü. Hemen satalım mı? Çok olağanüstü bir durum olmadığında hemen değil ama gelecek tepki sonrası satmak zararı azaltmak açısından iyi bir strateji. Normalde harekete geçilmesi gereken nokta H direncinin altında çok fazla oyalanarak T2 kanal desteği üzerinde günün en düşüğünden kapanan senette gerekirse günün en düşüğünden satmak ve izlemeye geçmekti. Eğer zararda bile olup bu noktayı stoploss olarak belirleseydik görüldüğü üzere ertesi gün kanal içine boşluk bırakarak düşen senette sonraki günlerde tepki için yerimizi alarak getiri bile elde edebilirdik. Senet flamanın destek ve direnç noktalarını destek haline getirerek tutunmayı başarmış ve iyi bir tepki ile Ana dirence kadar ulaşarak boşluğu da kapatmış. Sonrasında görüldüğü üzere birilerine mal yedirmek içinde tepkinin son günü ana direnç üzerinde artıda kapatmış.

Herneyse olası senaryolardan bahsedicek olursak. Senet Cuma kapanışta D1 destek noktasında tutunmuş. Fakat haftalık grafiklerde ikili tepe oluşumu ihtimali gözükmekte. D12 ve B destekleri endekse de gelebilecek olası satışlarda seneti tutabilecek son noktalar. Şimdilik nakitte kalarak senedin hareketlerini izlemekte fayda var. Eğer hacimli bir şekilde önce Ana kanal direncini sonra hızla J direncini de aşarsa yeniden durum değerlendirmesi yaparız. Mesela ayı tuzağı deriz. H dirençli J destekli üçgen içine hızlı kaçış ve üçgeni yukarı yönlü kırış böyle bir tanım yapma şansı verebilir. Bakalım piyasalar ne diyecek?

Fibonacci Seviyeleri Ne Diyor ?

Kasım 2010 dan başlayan düşüşün %50 düzeltme seviyesine ulaşamadan satış haberinin etkisiyle %38,20 lik düzeltme seviyesinde de tutunamayan senet Fibo yelpazesinde satış baskısını dindirerek kısa vade yükselen fibo %38,20 lik seviyeyi taban yaparak burdan tepki hareketine başlıyor ve Düşen kanal fibo %38,20 de tutunamayarak tepki sonlanıyor. Burdan gevşiyen senet fibo yelpazesinde tutunamadığından sert satışla %38,20 düzeltme seviyesi ve fibonacci yayına atıyor. Fibo yayından gelen tepki yine yelpazeden satışla karşılanarak bir sonraki düzeltme seviyesine inileceğinin sinyalini veriyor. Şimdi ise kısa vade yükselen fibo %50 seviyesinde durulan senet yelpazeyi ve direnç haline dönüşen fibo yayını geçmesi durumunda yukarı ivme güçlenebilir.

Yatırım tavsiyesi değildir.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.