Perşembe , 9 Şubat 2023

HALKB Teknik Analiz – 09.05.2012

[nggallery id=10]

Halkbank analizimize geçmeden önce her zaman olduğu gibi günün gelişen önemli olaylarına değinelim.

Bugün Wall Street Journal da okuduğum bir cümle aslında piyasalardaki endişeyi çok iyi anlatıyor. Gazetenin haberine göre, Yunanistan’da sonuçlanamayan seçimler ve ardından gelen koalisyon görüşmeleri, Almanya liderliğindeki tasarruf tedbirlerine karşı çıkan sosyalist bir lider olan Hollande’in Fransa’nın yeni lideri olarak ortaya çıkmasıyla birleşince, Yunanistan’ın euro dan ayrılması ve de Avrupa mali birliğinini bozulacağına yönelik endişelerin ayyuka çıkmasına sebep oldu.

Gün içerisinde de özellikle Yunanistan da koalisyon kurmakla görevlendirilen lider Tsipras‘ın söylemleri bu endişeleri daha da arttırarak piyasaları fena karıştırdı. Bugün endeks iyi gelen sanayi üretim verisinin de etkisiyle günü yatay kapattı.

Halkbank analizine geçicek olursak. Kasım 2010 dan bu yana düşen kanal içerisinde hareket eden senet, yılın ilk çeyreğindeki ralli ile bu kanalı zorlanmadan aşmış. Endeksteki diğer bankalara nispeten grafik olarak çok daha güçlü bir görüntü vermekte bu bakımdan. Raff regresyon kanallarını kullandığımız bu çalışmada, Halkbank kısa vadeli yükselen kanalın dışına çıksa da hala orta vade düşüş kanalının üzerinde olduğu için gelecek için umutları taze tutmakta. Bugün gelen tepkiyle tekrar kanal içine girme teşebbüsünde bulunsa da bu kanalın desteği direnç görevi görerek senette satışlara sebep olmuş. Şimdilik hareketine B ve H den oluşan çok kısa vadeli kanal içerisinde devam edecek gibi gözüküyor küresel borsalardaki satış baskısının endeksi de etkileyeceğini varsayarsak. İlk önemli destek seviyeleri 11,80 ve 11,85 bugün bu bölgelerden tepki vermişti.

Senetin ikinci önemli destek seviyesi 200 günlük hareketli ortalamanında geçtiği %50 fibo seviyeleri. Önümüzdeki günlerde bu seviyeleri takip etmekte fayda var. Yükselişin ivme kazanması için ise H direncinin aşılması ve tekrar kanal içine kendini atması gerekmekte senedin. Bakalım senet şuan için bulunduğu seviyeleri koruyabilecek mi yoksa bir sonraki fibo %50 seviyesine mi kendini atacak hep beraber önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Sermaye Piyasası Kurulunun Seri: V, No: 55 “Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ”iUyarınca Yayımlanan Uyarı Notu

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

 

 

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.