Pazartesi , 6 Şubat 2023

VAKBN Teknik Analiz – 10.05.2012

[nggallery id=11]

Bugünde piyasalarda satış baskısı devam ediyor. Malum Yunanistan daki siyasi belirsizlik satışlara zemin hazırlarken, üstüne bir de ispanyol Bankacılık sektörüne yönelik endişelerle yükselen faizler eklenince piyasalar adeta kızardı. İMKB de bundan nasibini alarak %1,12 lik bir düşüş ile 58093 seviyesinden günü tamamladı.

Vakıfbank (VAKBN) analizine geçicek olursak, Vakıfbank’ta (VAKBN) yeni yıl rallisi ile soluksuz bir yükseliş yaşamış ve A1 direncinden gelen satışlar ile yükseliş hız keserek yerini güç toplama evresine bırakmış. Bir süre A12 bandında hareket eden senet satış baskısının azalmasıyla beraber A1 direncini ortadan kaldırarak düşen kanal A direncini hacim desteğini de arkasına alarak kırmayı başararak orta vade düşüş kanalından kendini kurtarmayı başarmıştır. Bu önemli direncinin aşılmasıyla senet kendini kasım 2010 dan başlayan düşüşün %38,20 fibonacci düzeltme seviyesinde güçlenmeye bırakmıştır.Burdan %50 düzeltme seviyesine olan atak sonuçsuz kalınca senet gevşeme sürecine girmiştir. Kısa vade yükselen raff regresyon kanalı desteğini de kıran senette A kanalı destek olarak çalışsada burdan gelen tepkiler tekrardan raff regresyon kanalı içerisine seneti atamamıştır ve de bu tepki yükselişi rüzgarı tersine dönerek senedi orta vade düşüş kanalının içine kadar savurmuştur. Geçtiğimiz haftadan bu yanada orta vade düşüş raff regresyon kanalını desteği, A düşüş kanalı direnci ve fibonacci yayı arasındaki bölgede sıkışan senet. Dünkü cılız tepki ile A direncini deneyip %61,8 fibo seviyesinden kapanan senet umutları bugüne taşımıştı. Fakat bugünde senet %1,3 düşüş neticesinde 2,90-2,91 fibo seviyelerine gözünü kırpmıştır ki yarın veya önümüzdeki günlerde raff regresyon kanalını kırılmasıyla senete sert satış gelebilir. Bakalım 100 günlük hareketli ortalama senede destek olarak raff kanalı üzerinde kalmasını sağlayacak mı hep beraber izleyip göreceğiz.

Buarada yarın piyasa oyuncalarının bir gözü Bernanke de olacaktır. Ana yönün belirlenmesi açısından önemli olan 57bin bandına yaklaşan İMKB, Avrupa ya rağmen dirençli halini sürdürürken olası QE3 açıklamasına göre pozitif ayrışabilecek mi hep beraber göreceğiz. Yine twitter da PIMCO CEOsu Bill Gross Fed’in Haziran toplantısında ek parasal gevşeme açıklayacağından bahsetmişti. Bunu da dipnot olarak verelim.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.