Perşembe , 9 Şubat 2023

Avrupa Piyasalarının Görünümü

Bugün Yunanistan’da yaşanan siyasi kriz Eurocalypse‘in son ayağıydı. İMKB dahil Avrupa borsalarında ani satışlar getirdi Yunanistan’da partilerin hükümet kurma çabalarının sonuçsuz kalması. Ne kadar derin bir kriz geçirdiğini yazmaktan parmaklarımın şiştiği ülke tekrar genel seçime gidecek.

Atina’daki siyasi açmazın bizdeki etkilerini zaten biliyoruz da bir de genel olarak son günlerde Avrupa piyasalarının nasıl olduğundan bahsetmek lazım.

Tahvil piyasalarına bakalım. İtalyan ve İspanyol tahvillerinin spreadleri %40’lar dolaylarında iken krizin olası duraklarından bir diğer ülke olan Portekiz’in spread’i %50’yi bile açmış bu durumda. Tekrar etmekte fayda var, bu fark bahsi geçen ülkeler  AB’nin ekonomisi en güvenilir dolayısıyla borçlanma maliyeti en düşük ülkesi olan Almanya’nın faizleri arasındaki farklar bunlar.

Bloomberg’i Avrupa’daki hisse senetleri için derlediğin BE500 Endeksi de bugün itibariyle yılbaşındaki seviyesine geldi, yani sermaye piyasalarında büyük bir ralli yaşadığımız geride kalan dönemde getirisi sıfırlandı. Sadece bununla da kalmadı aynı zamanda 200 günlük hareketli ortalamasını Yunanistan’daki gelişmelerden güç alarak aşağı doğru kırdı ve önemli bir destek seviyesinin altına indi.

Yukarıdaki grafik ise gerçekten trajik bir olaya işaret ediyor. Moody’s’in 26 İtalyan bankasının notunu kırması ile birlikte Avrupa’da bankalara büyük satışlar geldiğini gördük. Avrupa Merkez Bankası‘nın (ECB) evvelce bankaların likidite sıkıntısı yaşamaması için piyasalara yaptığı enjeksiyon, ki bunlara LTRO diyoruz (bkz. LTRO Nedir), bankaların piyasa değerinin aşınmasının pek de önüne geçemedi ki ECB’nin bahsettiğim operasyonundan faydalanan ve çok ucuz şekilde ECB’den borçlanan bankalar borçlanmayanlara göre zaman içinde daha çok değer kaybetti. Özellikle alttaki grafikte kırmızı okla gösterilen ve Mart ayı sonundan itibaren başlayan fark dikkat çekici, dikkat çekmesinden öte tüyler ürpertici.

Paritede de tabii ki artık görünüm sert biçimde aşağı yönlü. En son Ocak ayında 1.30 altını gören parite bu ayın sonunda yükselişe geçmiş ve bu tarihten sonra üç kez 1.30’dan dönmüştü, şimdi bu desteğin de aşağı yönlü sert şekilde kırıldığını görüyoruz. Eurocalypse kelimesinin çok da mübalağa içermeyen net bir betimleme olduğunu söylemek.

Avrupa’da işler iyi gitmiyor, gideceğe de benzemiyor.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.