Pazartesi , 6 Şubat 2023

SAHOL Teknik Analiz – 17.05.2012

Yunanistan belirsizliğinin etkileri hala sürerken, iyi haber arayışı içinde olan piyasalarda bugün de Merkel ve Draghi açıklamaları Yunanistan ın Eurozone da kalması yönündeydi. Bakalım Yunan halkının tepkisi ne yönde olacak onu da seçimlerde göreceğiz. Bunun dışında Avrupa Nisan ayı enflasyonu beklenti paralelinde gelirken, beklentileri aşan ABD dataları piyasalara bir miktar moral verdi. ABD açılışının bu verilerle yukarı yönlü olması ile gün içinde 57000 seviyesi altını test eden imkb ye de 2. seans gelen alımlara ivme kazandırarak 58101 puan seviyesinden kapanmasını sağladı.

Piyasalara kısaca değindikten sonra Sabancı Holding hissesinin analizine geçicek olursak; SAHOL de KCHOL gibi ralli eşliğinde zıpkın gibi bir çıkışla H ve R dirençlerini kolaylıkla aşmayı başarmıştır. KCHOL den farklı olarak sahol görüldüğü üzere dinlenme süresi boyunca da yukarı çıkmaya  istekli bir grafik çizerek A ve B bandında Z direncine kadar tırmanışı sürdürmüştür. Enerjisini ekonomik kullanamayan Sahol Z direncini kıracak hacim desteğini bulamadığından yukarı kopma ümidini kaybederek X Y düşüş kanalına dönmek zorunda kalmıştır. Dikkat ederseniz A B bandının sonuna doğru sert bir atakla Z direncini kırmaya yönelik bir yükseliş yaşansada, hacim bu yükselişi onaylamamış ve Z K yatay bandında bir süre mal dağıtımı ardından senet kafasını X Y düşüş kanalına çevirmiştir.

[nggallery id=15]

Senet bu kanal içerisinde H desteğinin kırılmasıyla satış baskısı artmış, daha sonra kendine tepki için düşüş kanalının desteği ve R desteğini belirlemiş. Burdan gelen tepki H direncinden satışla karşılanmış,  ardından %61,80 fibo seviyesi üzerinde tutunamayan senet yeniden kendini R desteğinde bulmuştur. MSCI endeksinde Türkiye nin ağırlığının artacağı haberinin de etkisiyle, bu endeksteki ağırlığı artacak hisselerden biri olan sahol e bugün itibariyle alımlar gelmiş ve %7 ye varan bir yükselişle de X Y bandını kırarak, bu bant üstünde kapanmıştır. Şimdi izlenmesi gereken ise senedin 50 günlük ortalamanın da üzerine  yerleşerek K ve Z dirençlerini aşıp aşamayacağıdır önümüzdeki günlerde. Kısa vadede izlememiz gereken H direnci ve bunun da kesiştiği X desteğinin çalışıp çalışmayacağıdır ki bu haberinde etkisiyle burada bir bozulma olacağını düşünmüyorum. Bakalım senet grafiği önümüzdeki günlerde hangi şekli alacak? Yoksa şu an ikili tepenin 2.si nin başlangıcında mıyız buna karar vermek için henüz erken ancak önümüzdeki günlerde bunun yanıtını alabiliriz. Öncelikle yeni zirvenin nerede olacağını görmek gerek ve bu zirveden gelen satışların şiddetini incelemek gerek. Tabi birde Macd 0 çizgisini yukarı keserek yukarı hareketi ivmelendirirse yeni bir durum değerlendirmesi yaparız.

Sermaye Piyasası Kurulunun Seri: V, No: 55 “Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ”iUyarınca Yayımlanan Uyarı Notu

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.