Pazartesi , 6 Şubat 2023

DOHOL Teknik Analiz 18.05.2012

[nggallery id=16]

ABD piyasaları beklentileri karşılamayan ekonomik verilerle düşüşe geçerken, üstüne birde Fitch’in Yunanistan ın kredi notunda indirime gitmesi bu düşüşe hız kazandırdı.Buarada bugün kü ispanyol Expansion gazetesinin verdiği haber de İspanyol bankalarının kredi notlarının 12 saat içinde düşürüleceği yönündeydi. Az önce CNBC twitter hesabında son dakika haberi olarak geçti; Moody s 16 ispanyol bankasının kredi notunu düşürdüğü şeklinde. Haberde doğrulandı böylece.

Beklenti bu açıdan gün içinde fiyatlandı diyebiliriz, yani çokta sürpriz bir gelişme olarak piyasa tarafından algılanmayacaktır. Endekste günü %1,32 lik bir değer kaybıyla 57331 seviyesinden kapamıştı. Bakalım yarın gözler hiç kuşkusuz Facebook halka arzında olacak. CNBC ana sayfasına şöyle bir baktığınızda bizdeki tabirle adeta bir derbi havası içerisinde heyecanla bu halka arzın beklenildiğini göreceksiniz. Geri sayım bile koymuşlar.

Renkli bir sima olarak tanıdığımız mad money programının sunucusu Jim Cramer da bu halka arzdan umutlu olan kişiler arasında. Bu halka arzın kesinlikle daha önce yaşanan dot.com balonlarıyla karşılaştırılmaması gerektiğini ve ayrı bir kefeye koyulması gerektiğini düşünüyor. Ve de halka arzın ilk gününde Linkedin benzeri bir talep ile karşılacağını düşünüyor ve hissenin ilk günde 70 dolara tırmanacağını düşünüyor. Yatırımcılara da ilk günden acele edip alım yapmamaları tavsiyesinde bulunarak, gelecek olası geri çekilmelerde alım yapmanın daha mantıklı olduğunu söylüyor. Bakalım America runs on Facebook mu olacak göreceğiz.

Herneyse tüm bunları bir kenara bırakıp bir diğer holding hissemiz olan Doğan Holding (DOHOL) hissesinin analizine geçicek olursak; Şubat 2011 de gördüğü zirve sonrası yeniden buralara ulaşamayan senet, Mayıs ayının piyasayı da bürüdüğü mayıs ta sat ve uzaklaş psikolojisinin de etkisiyle kan kaybederek Ağustos ayına kadar sert düşüşler kaydetmiştir. Daha sonra eylül ve aralık ayında taban oluşumunu tamamlayan senet, 2012 yılının ilk yarısına aşırı satımında verdiği rahatlamayla dingin bir giriş yapmıştır. Endeksinde girdiği yükseliş trendinin etkisiyle D kanalı boyunca önce ilk fibo direncini rahatlıkla geçmiş ve burayı destek yaparak bir sonraki fibo direncine hızlı bir atak gerçekleştirmiş, fakat bir süre bu direnci kırmak için Y bandında güç toplama evresine girmiş. Ardından usulca bu direncide kaldıran senet son fibo direncine ve de kuvvetli X direnç bölgesini hedef haline getirmiş. D kanalı desteği boyunca hareket eden senet buradan sert bir atakla kendini X bandına atmayı başarmış. Bir süre bu bantta kalmayı başarsa da hatırlanacağı üzere 28 Şubat operasyonunun başlaması ve bu operasyonun Doğan grubunu da içine alacağı dedikoduları ile senet kendini kanal desteğine kadar bırakmış. Ertesi gün destekten kısa bir tepki ve ara direnç ile X bandını geçememesi bizi henüz tehlikenin geçmemiş olabileceği konusunda şüpheye düşürebilirdi ki minik bir ölü kedi sıçraması olabileceği ihtimaline yönelik.

Ama yine de günün en yükseğinden kapamak ve de hala kanal içinde olmak bir sonraki günü görme isteği doğurarak risk iştahımızı tetikleyebilirdi. Ertesi gün X bandı, ara direnç ve fibo direncinden oluşan bu bölgeye doğru atak kuvvetle muhtemel satışla karşılanacağı için buralara yaklaşırken satıp kenara çekilmek iyi bir strateji olacaktı. Dead kitten bounce ihtimalinin gerçekleşceğine kendimizi inandırıp davransaydık satış selinden kendimizi koruyabilirdik. Kanalın kırılmasıyla da görüldüğü üzere satışların sertliği senedi Y bandına kadar sürüklemiş. Burada bir süre %50 fibo düzeltme seviyesinde sakinleşmeye bırakmış. Operasyonun 2. ve 3. dalgalarının gerçekleşmesine karşın Doğan grubuna yönelik bir gelişme olmaması ve de Başbakanın 28 şubat operasyon cadı avına dönüşmemeli şeklindeki açıklamaları. Ardından Trump Towers açılışında Başbakan ve Aydın Doğan arasındaki samimiyet. Tüm bunlar tahtadaki rüzgarı adeta tersine çevirecek gelişmelerdi.

Hızlı bir yükselişle D kanalı, Fibo direnci ve X bandına giden senet burdan gelen kar satışları ile gevşedi. Bu hızlı yükselişin ardından bir miktar gevşeme normal fakat %23,80 fibo tutmaması senedin kendini kanalın içine tekrardan atacak 2. safhaya yönelik ümitleri yokederek panik satışları eşliğinde %38,20 fibo seviyesine kadar bırakmıştır. Şimdilik burada tutunmaya çalışan senette yukarı yeniden alımların güçlenmesi için endeksinde toparlanmasının gerekliliği açık ve de X bandının da geçilmesi gerek.

X bandı geçildiği taktirde alımlar ivme kazanabilir. Aşağıda ise Y bandı ve fibo seviyeleri önemli destekler buranın altına sarkmalarda da satış baskısı artabilir. Bakalım senet önümüzdeki günlerde nasıl bir şekil alacak, izleyip göreceğiz!

Sermaye Piyasası Kurulunun Seri: V, No: 55 “Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ”iUyarınca Yayımlanan Uyarı Notu

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.