Pazartesi , 6 Şubat 2023

Piyasa Yorumları ve TKFEN Teknik Analiz – 22.05.2012

[nggallery id=17]

Haftaya dış piyasalar Çin’den gelen açıklamalar eşliğinde olumlu başlarken tek dikkat çekici gelişme Amerika tarafında geçtiğimiz cuma halka arzı gerçekleştirilen Facebook hisselerinin halka arz fiyatının altında bugün itibariyle işlem görüyor  oluşuydu. Dolayısıyla gözler halka arzda lider banka olan Morgan Stanley e çevrildi. Bu arada wall street journal a bir anket koymuşlar; Facebook hisselerinin haftayı hangi fiyat düzeyinden kapatacağına yönelik. Şuan itibariyle toplam 9000 oy kullanılmış ve bunların yaklaşık %93’ü haftayı halka arz fiyatının altında kapatacağı yönünde oy kullanmış an itibariyle. Morgan Stanley de %1 üzerinde bir kayıpla günü tamamlamış ki Facebook ve JP Morgan olumsuz haber akışı etkisinde kaldığından muhtemelen.  Bir diğer dikkat çekici gelişme ise JP Morgan tarafında; yine wsj nin haberine göre, banka yüklü miktarda hisse geri alımı ilanından neredeyse iki ay sonra yani bugün gerialımları askıya aldığını açıklamış. Bu haber etkisiyle hisse de kapanış %3 e yakın kayıp şeklinde gelişmiş. Bir diğer dikkatimi çeken de JP Morgan ın hemen ardında Bank Of America %2,71 kayıp ile takip ediyor ki BoFA da türev ürünlerle diğer birçok büyük banka gibi uğraşmayı seven bir banka Morgan’a görece daha başarılı olduğu söylenebilir son datalar incelendiğinde.

Ama tabi burası Borsa sektörün önde gelen ve ülkenin en iyi yönetilen bankaları arasında gösterilen JP morgan’ın hatalarına yatırımcısı kayıtsız kalacak değil ki bahsettiğimiz kurum ABD nin en iyi yönetilen bankaları arasında gösteriliyor. Haberde JP Morgan’ın itibarının bu olayla zedelendiğinden bahsetmiş ama daha da önemlisi finansal piyasalar için elzem niteliğinde olan güven duygusunun bankacılık sektörüne yönelik olarak zedelenmiş olması.

Sözün özü Morgan lar bir hayli sıkıntılı ki dertlerini paylaşan diğer hisseler de sırasıyla Facebook ve BofA olmuş ki bugün kapanış itibariyle bakıldığında hacimsel bazda Bafo ilk sırada takip eden hisseler ise FB ve JPM bunlarıda dipnot olarak belirtelim analizimize geçmeden.  

Bu kadar yurtdışında kaldıktan sonra ülkemizin bir diğer önemli holdinglerinden Tekfen Holding (TEKFN) hissesinin analizine geçelim artık. Tekfen Holding (TEKFN) hissesi geçtiğimiz yılın ocak ayında gördüğü zirveden gelen satışlar ile aynı yılın mart ayına kadar endeksinde etkisiyle baskı altında kalmıştır. Mart ayını başlangıç kabul eden omuz baş omuz formasyonunun ilk adımı olan omuz mayıs ayından itibaren daha belirgin bir hale gelmiştir. Bu döneminde sell in may etkisinde geçmesi tekfeni de endeksin peşine takarak ağustos ayına kadar satıcılı bir seyir izlemesine sebep olmuştur. Ağustos ayının 2. haftası aşırı satımın verdiği rahatlamayla endeks ve tekfen holding hissesi tepki çıkışına başlayarak eylül ortalarına kadar anca beraber kanca beraber çıkışını sürdürmüştür. Endeks yeniden satışa dönmesine karşın tekfen hissesi baş kısmınıda tamamlamak için adet yerini bulsun diye bir hamle yukarı denemesinde bulunmuş ve boyna ulaşamadan ara dirençten gelen satışla X kanalının ara desteklerinde tutunmaya çalışmıştır. Daha sonra 2. ve 3. denemesine karşın ara dirence de ulaşamayan senet endekse ayak uydurmaya karar vererek kendini X kanal desteğine kadar geri çekiyor. Burada endeksinde yukarı harekete geçmesi ile senet tekrar atağa kalkıyor fakat boyna ulaşamadan daha önce satış yediği ara dirençten yeniden satış yiyerek kendini kanal içerisine bırakıyor. Bir müddet burada oyalanmanın ardından tekrar yukarı harekete geçen senet usul usul boyunu kırmaya doğru gitse de endekse gelen sert satışında etkisiyle en azından boyuna dokunarak formasyonun baş kısmının tamamlanmış olabileceği sinyalini veriyor. Sağ omuz oluşumu evresinde oluşan senet şimdilik endekse göre güçlü durmayı sürdürebilir. Nitekim endekste malum bir süredir düşüşte ve 55000-56000 bandına yaklaşıyor. 56800 tutmaması halinde ki 200 günlük ortalama altına sarkacağından tansiyonda artacak belki stoploss ları çalıştırıp olası ralli öncesi silkeleme amacıyla denenebilir. Tekfen de bu durumda kırmızı kanal desteği ön planda olacaktır. Endeks 56000-55000 bandına girdiği taktirde buralarda güç toplayıp tepki deneyebilir, bu tepki kuvvetlenip 59000i de ilerleyen zamanda geçirtip ve yukarı bir trend başlangıcı izlenimi verecek olursa, Tekfen hissesinin de hareketleri sert olabilir ve boyun kısmına doğru OBO yu kırmaya yönelik bir atak izleyebiliriz. Tabi burda endeks senaryomuzun da tutması önemli bunun dışında da holding ten beklenmedik olumsuz bir haber akışı çıkmaması da önemli. Hatırlarsanız Turkcell hissesinde de omuz baş omuz vardı ve boyun kısmı kırılmasının ardından gelen olumsuz haber trafiği ile hisse sol omuzunda aşağısına kadar satış ile karşılaştı. Bakalım TEKFN hissesinde durum ne olacak onuda zamanla göreceğiz.

Sermaye Piyasası Kurulunun Seri: V, No: 55 “Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ”iUyarınca Yayımlanan Uyarı Notu

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.