Pazartesi , 6 Şubat 2023

Piyasa Yorumları ve IHLAS Teknik Analiz – 24.05.2012

[nggallery id=18]

Piyasaların tetikte olduğu ve her olumsuz söyleme karşı duyarlılığının arttığı bir zamanda hiç kuşkusuz spekülasyonlarda yoğun şekilde olacaktır. Bu bağlamda dün Yunanistan Eski Başbakanı ile gerçekleştirilen röportajdan çıkan bir söylem ortalığı karıştırmışa benziyor ki bugünde wsj de bu röportajı gerçekleştiren Costas Paris’e Papademos’un tam olarak ne söylediği sorusu yöneltiliyor. Böyle bir ortamda cümleleri seçerken iki kere düşünmek lazım, hele de sorunlu ülkenin eski Başbakanıysan çok daha dikkatli olmak gerekiyor. Papademos önce Yunanistan ın olası Euro dan çıkışa yönelik hazırlıklar içinde olduğunu kabul ediyor. Fakat ardından bunu inkar ediyor. Tabi piyasa çok hassas ve kırılgan bir yapıda olduğundan Papademos’un bu söylemine alınıyor. Piyasanın gönlünü almak için Costas devreye giriyor ve Papademos un tam olarak ne söylediğini dile getiriyor. Papademos un demek istediği aslında tam olarak şu; hazırlıkların Yunanistanın euro dan çıkacağına yönelik olumsuz senaryoyu da içerecek biçimde yapılıyor olduğu gözardı edilemez. Yani demek istediği bir acil durum planının var olduğu şeklinde. Tabi laf ağızdan bir kere çıkmış ve sonucunda eurusd paritesi önemli bir desteğini kaybederek 1,26 altında işlem görmeye başlamış. Tabi birde AB liderler zirvesinden çözüme yönelik bir beklenti çıkmayacağının fiyatlanmasıda bunun içinde olmalı. Parite ardından tüm borsalar satışa dönerken imkb de kayıtsız kalmıyor. Neyse ki liderler zirvesinden Hollande ve Monti den büyümeye yönelik politikalarda anlaşıldığı haberiyle wall street kayıpları telafi ederek %0,17’lik bir artışla artıda kapanıyor. Bu durum yarına biz ve avrupa endeksleri açısından gayet olumlu bir durum. Tabi şunuda belirtmekte fayda var ki güvenli liman arayışı içinde olan piyasalarda para hala Alman ve ABD 10 yıllık tahvillerine akıyor. VIX endeksi de haftaya 21$ seviyesinden başlamıştı ve bugün 25$ seviyelerini görmüştü, burada 30$ kritik. Yarında Avrupa ve Amerika’dan önemli datalar gelecek, bunların endekse nasıl bir yön vereceğini de göreceğiz. Buarada nihayet Facebook %3,23 ile artıda kapatmış, olası mahkemeler öncesi bir sus payı mı neyse artık zaman gösterecek ama kulislerde Nasdaq ın yarattığı hayal kırıklığından faydalanmak isteyen NYSE’nin facebook a göz kırptığı söyleniyor. Onun dışında Morgan’lar %0,50 civarı ortalamayla kapatırken, Bank of America %2,72 artıda kapatmış. Asıl dikkat çekici düşüş ise beklentilerin altında kalan ilk çeyrek sonuçları ile Dell tarafında. Yüksek hacim ile %17 lik bir düşüş kaydetmiş.

Teknik analize geçicek olursak;

İhlas Holding hissesi geçtiğimiz yılın nisan ayında gördüğü zirve sonrası düşüşe geçerek kasım ayına kadar aşağı yönlü trendini sürdürmüştür. Aralık ayında taban oluşumuna geçen senet, güçlenerek endeks eşliğinde harekete geçmiş ve önce H bandında soluklanmış ardından buranın ele geçirilmesiyle L bandı hedef bölge haline gelmiş. Ve fibo fanı direncinin geçilmesiyle alımların ivme kazanması senedi L bölgesine kadar taşımış ve burda bir süre destek oluşturma amacıyla takılan senet yeteri bölgeyi sağlamlaştırdığını düşündükten sonra, bir diğer fibo fanı direncine doğru harekete geçmiş ve buranın geçilmesiyle de bir sonraki kale olan S direnci asıl hedef haline gelmiş fakat ilk atak bu dirence gelmeden fibo direncinden satışla karşılanmış. Senedin eğimli bir biçimde epey yol kat etiği için burdan gelecek satışın senedi düzeltme sürecine sokması doğal. Burdan gevşeyen senet L üst bandından destek bulmuş ve gelen tepki neticesinde hala fibo fanını geçicek ortam oluşmamasından ötürü bu tepki denemesi yerini geri çekilmelere bırakmış. İkinci kez L üst bandına gelen senet bir süre tutunsada endekse gelen satışla bant içine kendini salıvermiş. Burada fibo fanı ve düzeltme seviyeleri ve de daha önceden sağlamlaştırılmış L alt bandının olması burayı güçlü bir destek olarak kıldığı için senedin burayı test etmesiyle gelen alımlar görüldüğü üzere çok güçlü. Ve kısa vade düşüş fibo fanının en üst direncine kadar ulaşmış ve ertesi gün burayı da geçmiş. Ancak Ana fibo fanı hızlı gelen senedi durdurmakta çok zorlanmamışa benziyor. Bir süre iki fan arasında yatışan senet son bir atakla direnci kaldırarak daha önceki zirvesini de yokladıktan sonra S direncine kadar gelsede hacminden yetersiz oluşundan adeta bir pinokyo çubuk olarak adlandırabileceğimiz şekle girerek günü açıldığı seviyeden fan desteğininde altından kapatıyor. Senet S direncini kaldıracak yeterli talep olmadığına kanaat getirdiği için belkide günü başladığı noktadan kapatıyor. Şu sıra da 50 günlük hareketli ortalamanın da altına kayan senet L bandından destek bulma çabası içerisinde. Tabi burada asıl önemli olan L bandı içerisine geldiği taktirde burada kalıp kalamayacağı şu an için hala kısa vadeli fanı destek olarak kullansa da gelecek satışlarda kuvvetli destek görevi görmesi gereken L bandını iyi izlemek lazım buraya 100 günlük hareketli ortalamada geleceği için olası gelebilecek satışların hızını kesebilir. Satışların endeks öncülüğünde abartılmasıyla H bandı üst desteği. Ana fibo fanı-kısa vade fibo fanı ve 200 günlük hareketli ortalamadan oluşacak bölge son kale olabilir. Buranın kaybedilmesiyle tahtadaki satıcıların alıcılara üstünlüğü giderek artabilir. Olumlu senaryodan bahsedebilmemiz için ki öncelikle Ana fibo fanı üstüne yerleşilmesi ve sonrasında S direncinin yüksek katılımla geçilmesi gerekmektedir. Bakalım izleyip görelim hangi senaryo ile ilerleyen günlerde karşılaşacağız.

Sermaye Piyasası Kurulunun Seri: V, No: 55 “Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ”iUyarınca Yayımlanan Uyarı Notu

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.