Perşembe , 9 Şubat 2023

SNB Spekülasyonu

Geçtiğimiz pazar günü İsviçre Merkez Bankası’nın (Schweizerische Nationalbank yada SNB) Yunanistan’ın Euro’dan çıkması halinde finansal akımlarda yaşanacak sert akımların İsviçre ekonomisini sarsmamasını sağlamak amacıyla yeni sermaye kontrolü uygulamaları getireceği bütün internet sitelerinde ve gazetelerde haber olmuştu.

Yukarıda da en saygın haber kuruluşlarının yaptığı haberlerden aldığım ekran görüntüleri mevcut. Peki bu haber çıkmadan önce piyasada bir spekülasyon ya da dedikodu dönmüş olabilir miydi? Evet olmuştu. Açıkçası İsviçre Frangını shortlayan o garip trader’ın 24 Mayıs günü yapmaya çalıştığını 27 Mayıs’ya çıkan haberlerle daha iyi anlama imkanımız oldu. 24 Mayıs’taki EURCHF grafiğindeki (saatlik) harekete bakalım.

SNB Başkanı Thomas Jordan‘ın açıklaması Euro birliğinin dağılmasını beklememesine rağmen olası tehditler için acil bir eylem planı geliştirecekleri yönündeydi. Peki SNB bu eylem planını hayata nasıl geçirerecek? Kriz komitesi olarak çalışacak 3 üyeli bir Financial Market Authority (FINMA) adlı para kurulu mekanizması çalışacak ve istenilen kararlarsa sadece bir saat içinde alınabilecek. Bu kararlar gayet radikal sermaye kontrolleri de olabilir. Burası Euro Bölgesi’nin içinde bulunduğu durum gibi tam bir muamma.

Aynı şekilde Yunanistan’ın da sermaye hareketlerine bir sınırlama ve dahası hepinizin bildiği gibi Euro Birliği’nden tamamen çıkması söz konusu. Bu iki ülkenin sermaye hareketlerine getireceği sınırlamalar Avrupa finans sisteminin geleceği için de büyük önem taşıyor. Zira bahsettiğim şey tam olarak kıtanın girdiği bu zorlu dönemde daha az açık ekonomilere doğru yaşanan transformasyona kimin ilk göz kırpacağı. Tabi bu ülke Yunanistan olursa etkileri daha hafif olur.

Avrupa’daki sermaye hareketlerinin yavaşlaması da bize cari açığın finanse edilememesi olarak yansıyacak, daha doğrusu cari açık verememizi, zira dış kaynaklı tüketimi destekleyecek döviz likiditesinin olmaması ve sonuç olarak tüketimin azalmasıyla büyümenin yavaşlaması yani resesyon ve TL’de hızlı değer kaybı olarak dönebilir. Tabii ki bu en kötü senaryo fakat İsviçreliler bile en kötüsüne karşı bu kadar hazırken bizim de daha cesur şekilde konuşmamız gerekir.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.