Pazar , 29 Ocak 2023

TTKOM Teknik Analizi – 31.05.2012

[nggallery id=20]

Piyasalarda olumsuz haber trafiği devam ediyor ve bunun sonucu olarak da küresel anlamda borsalara ve sorunlu ülke tahvillerine satış geliyor. İspanya CDS‘leri ve tahvil faizleri zıplarken, borsası çakılıyor. Bunda hiç kuşkusuz İspanyol bankacılık sisteminden gelen kötü kokular etkili. Bir yandan Yunanistan ‘da 17 Haziran‘daki seçimler öncesinde anketler de AB politikası karşıtı parti olan Syriza önde gidiyor. Çin tarafında ise beklenen ekonomiyi desteklemeye yönelik bir paket açıklamasının gerçekleşmeyeceği yönündeki haberlerde emtialarda ve gelişen hisse piyasalarında aşağı yönlü baskı yaratıyor. Eurusd paritesi ise 1,24 altında işlemlere devam ederken. Euro gelen olumsuz haberler ile kan kaybetmeye devam ediyor. Wall Street‘te ise gelen konut datası beklentiyi karşılamadı. Bizde de Erdem Başçı‘nın TL munzamda döviz payının %60 ‘a çıkarılabilir açıklamasıyla satış furyasına teslim olduk.  Yine de endeks dışarıdaki sert satışlara rağmen günü 0,58 lik bir değer kaybıyla 55125 seviyesinden kapattı.

Bugün itibariyle Borsamızın en değerli ikinci şirketi olan Türk Telekom (TTKOM) hisse senedinin teknik görünümünü irdelemeye çalışacağız.

TTKOM hissemiz uzun soluklu yükselişinin ardından Temmuz 2011 başlangıcında zirvesini bulmasıyla, kendisini yaklaşık bir ay sürecek olan düzeltme sürecine bırakmıştır. Yeşil kesikli çizgi uzun dönem fibonacci yelpazesi yakınlarından destek bulan senet, hemen alıcılarla karşılaşmıştır doğal olarak ki ülkemizin en önemli şirketlerinden birinden bahsediyoruz. Bu tarz senetlerde önemli düşüşlerin ardından desteklerde çok fazla oyalanılmasına izin verilmeden hemen talep gelmesi çoğu kez karşılaşılan bir durum. Şayet önemli bir destekte fazla oyalanıyorsa şüphelenilebilir, kırılma öncesi mal dağıtımı yapılma ihtimali belirebilir. Ya da buna sadece benim hüsnü kuruntum diyelim.

Her neyse, gelen kuvvetli tepki neticesinde bu düzeltmenin %61,8i geri alınsa da daha önceki zirveyi hedefleyecek gücü kalmayan senet bunu elde etmek için bir süre debelenmiştir. Fakat fibo seviyelerinde beliren ikili tepenin kırılmasıyla mavi destek hedef olmuştur. Bu hedefe ulaşılmasının ardından tekrar cısss ve alıcılar atlamış ama bu kez tepki biraz daha cılız kalarak %38,20 seviyesinden aşağı yönlü yatay kayış şeklinde sonuçlanmış, ta ki endeks rallisi de senedi ateşleyinceye kadar bu böyle devam etmiş. Yalnız senet daha önceki zirvelerini bu olumlu havaya rağmen geçemeyeceğini anlayınca yeniden kafasını aşağıya çevirmiştir. Önce yeşil uzun dönemli fibo yelpazesinin altına sarkan senet ardında sarı desteğinde satıcılara teslim olmasıyla yılbaşında başladığı yere geri dönmüştür, yine yılbaşında başladığı noktada alıcılar üşüşse de bu kez tepkinin cılız kalma ihtimaline oynayanların sayısının yüksekliği senette satış baskısına neden olmuştur.

Şimdiye gelecek olursak, çok kısa vade de K bandında satış ağırlıklı bir süre geçiren senet muhtemelen bu bantta kalmakta zorlanacak. Bu banttan kayışta altta kırmızı destekten oluşan yeni bantta da bir miktar hareket eden senedin burada yeterli gücü toplamasıyla belki bir panik daha yaptırıp silkeleme amacıyla M bölgesine doğru hızlı bir cısss hareketi yapılabilir. Yine daha önceki bölümlerde izlediğimiz gibi bu bölgeden gelecek kuvvetli alıcılar ile senet L direncini kırmayı kafasına koyabilir. (M bölgesinin altına kayışlarda dikkat!) Tabi bu direncin kırılmasının ardından T bölgesinden gelecek satışların şiddetine de dikkat etmek gerek. Aksi durumda pinokyo formasyon yapıp yeniden içeri kaçabilir, bunu daha önce şubat başı ve nisanın sonlarına doğru yapmıştı. Bakalım önümüzdeki günlerde grafik nasıl bir şekil alacak hep beraber göreceğiz.

Sermaye Piyasası Kurulunun Seri: V, No: 55 “Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ”iUyarınca Yayımlanan Uyarı Notu

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.