Pazartesi , 6 Şubat 2023

TCELL Teknik Analiz – 05.06.2012

[nggallery id=21]

Geçtiğimiz günlerde açıklanan tarımdışı istihdam verileri ve işsizlik oranlarındaki hayal kırıklığı sonucunda önümüzdeki günlerde gözler hiç kuşkusuz Bernanke ve arkadaşlarına çevrilecektir. Fed ‘in 20 Haziran ‘daki toplantısına kadar bu ekibin yapacağı her açıklama mercek altına alınacak ve satır aralarında yeni bir parasal gevşeme olup olmayacağına yönelik sinyal aranacaktır. Veriyle birlikte eurusd pariteside kafasını kaldırdı. Altın ‘da aynı senaryonun figuranlarından o da boş durmayarak sıçrama katetti. Fakat S&P Bankacılık endeksinde satış baskısı sürüyor. Biz de gelen olumlu enflasyon verisiyle yurtdışından daha olumlu bir görüntü çizdik. Yine de son yükselişte katılım az olması düşündürücü. Yurdışını izlemeye devam kısacası. Öte yandan sorunlu ülke borsalarındaki artışlarda dikkat çekici, bunda birliğin ülkelere olan desteğine yönelik aktif politikaların endekslere nefes aldırdığı söylenebilir. Diğer tarafta ise DAX yüzde 1 ekside. Buarada Merkez bankası istisnai gün ilanıyla haftaya başlıyor. DolarTL 1,85 civarından işlemlere devam ediyor. Bu sabahta G7 ülkelerinin maliye bakanlarının acil bir telekonferans düzenleyecekleri biliniyor, bu da borç krizinin derinleşmekte olduğu kaygılarının piyasalara nüfuz etmesine sebep oluyor. Kısaca piyasalara değindikten sonra teknik analize geçelim.        

Bugün bir Dünya şirketi olan ve de NYSE ‘de kote olan tek türk şirketi olma ünvanını elinde bulunduran ülkemizin önemli bir markası olan Turkcell ‘in teknik görünümünü irdelemeye çalışacağız.

2011 Şubat ayı sonlarına doğru kendisini düşüş trendine teslim eden senet, Ağustos ayına kadar ara ara tepki yükselişleri gösterse de genel olarak satış ağırlıklı bir süreç geçirmiştir. Ağustos ayının sonlarına doğru alışların ağırlık kazanmasıyla yeni bir yükseliş süreci başlamış ve dirençlerin tek tek kırılmasıyla ilk anlamlı hedef olan mavi kesikli çizgi direncine kadar gelmiştir. Görüldüğü üzere buradan gelen satışlar fibo yelpazesinden karşılanmıştır. Bir yandan da senette belirmeye başlayan ters omuz baş omuz formasyonu dikkat çekiciydi, Lakin asıl dikkat çekici olan ise bu formasyonun sağ omuz oluşumundaki işlem hacmi. Dikkat ederseniz senet fibo yelpaze desteğinde ufak adımlarla yatay ilerlemekte mavi kesikli yükselen desteğe gelince klasik alışlar var ama endeksinde içinde bulunduğu pozitif ortamı da hesaba katarsak TOBO sürecinin son evresine giren senede yoğun ilgi olmamasının anlamlı bir sebebi olmalı ki o da hiç kuşkusuz şirketin uluslararası ortaklık yapısında çıkan anlaşmazlıkların senetteki yükselme hevesini kırması diyerek çok fazla detaya girmeden analizimize devam edelim. Dileyen olursa bu konu hakkında daha fazla bilgi için Vatan Gazetesi ’nde Ercan İnan ‘ın kaleme almış olduğu yazıyı okuyabilir. (http://haber.gazetevatan.com/Haber/453819/1/Gundem)

Buarada teknik açıdan bakıldığında indikatörlerdeki negatif uyuşmazlıkta dikkat çekici. Senet Yeşil kesikli direnci son bir hamleyle kırmasına karşın, negatif uyuşmazlığın baş göstermesiyle daha fazla toleransı olmadığı için desteğe kadar geriçekilmiştir. Daha sonraki günlerde ayılar ve boğalar arasında bu destekte yoğun bir mücadeles geçse de bu şubat ayı da geçen senenin şubat ayında olduğu gibi ayıların galibiyeti ile sonuçlanmıştır. Buarada imkb ‘de olduğu gibi nyse ‘te de senet yönünü aşağı çevirmiştir yukarıdaki grafikte göreceğiniz üzere.

Şimdiye gelicek olursa senet fibo yelpaze desteğinde tutunduktan sonra kısa vadeli düşüş kanal direncine kadar bir tepki hareketinde bulunmuştur. Tepkinin son günüde seans içi satışlar ile sarı kesikli çizgi altında kapansa da şimdilik bu bantta bir süre yatay seyretmesi güç toplayarak kısa vadeli düşüş direncini kırmaya yönelik bir girişimde bulunabilir. Aksi durumda bantın altına kayışlarda ise fibo yelpaze desteği ve lacivert kesikli destek senedi tutamazsa geçen sene ağustos ayında başladığı yükseliş esnasındaki boşluğu doldurmaya yönelik bir hareket içine girmek isteyebilir senet. Bakalım senet 29 Haziran ‘daki Genel Kurulu öncesi nasıl bir şekil alacak göreceğiz.

Sermaye Piyasası Kurulunun Seri: V, No: 55 “Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ”iUyarınca Yayımlanan Uyarı Notu

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.