Pazar , 29 Ocak 2023

THYAO Teknik Analiz – 13.06.2012

Geçtiğimiz Cumartesi günü AB Maliye Bakanları ‘nın ispanyol bankalarına yönelik sermayelendirme kararı alması piyasaların haftaya umutla başlamasına neden olsa da bu operasyonun yeterli olup olmayacağı konusunun piyasalar tarafında muamma olması belirsizliğin sürmesine neden oluyor ki ispanya 10 yıllıklar ve adeta bende burdayım diyen italya 10 yıllık tahvil faizlerinde ki yükselişler dikkat çekici.

Buna karşın ABD tarafında Dow Jones ‘ta hisse senetleri gün boyunca pozitif bölgede kalmış. WSJ ‘nin haberine göre; Analistler ve yatırımcılar bu duruma bir sebep bulmakta güçlük çekiyorlar. Bir grup yatırımcı Chicago Fed Başkanı Charles Evans ‘ın QE3 ‘e yönelik desteğini yineleyen yorumlara atıfta bulunarak beklentinin piyasaları diri tuttuğu inancındayken. Bir diğer grup AMB ‘nin Bankacılık Birliği ‘nin piyasaları iteceğine yönelik raporunu işaret ediyor. Bir diğer grupta hisse senetlerinin uzun süredir düşüşte olmasına bağlayıp bu duruma yönelik tepkiyle primli kaldığına işaret ediyor.

Yine de Salı günü yaşanan hareketin geçici olduğu kanısı hakim genel olarak. Piyasalar yönünü Avrupa ‘dan gelecek ip uçlarına göre belirlemeye devam edecek. Önümüzdeki haftasonu yapılacak olan kilit öneme sahip Yunan seçimi öncesi volatilite ‘nin artacağı bazı analistlerce öngörülüyor. Oylamanın ülke ‘nin 17 euro ülkesi içindeki yerini belirleyeceği üzerinde duruluyor gazetenin haberinde.

 Genel olarak wall street ‘te finansallarda citigroup önderliğinde artı ‘da kapanış gerçekleşirken. Teknoloji tarafındaysa artıda olan Apple ‘ın iphone ve ipad ‘lerde varsayılan haritası olan Google Map ‘in yerine TomTom ile anlaşması sonucunda Google hisselerinde satış baskısı hakimdi. Facebook ‘ta sosyal ağ ‘da reklamın işe yaramaması iddialarına yönelik kendisini savundu. Ve hisse ‘de 39 cent ‘lik bir artış söz konusu. Bunun dışında bir diğer dikkat çekici hareket ise sosyal oyun ağı olarak bilinen Zynga ‘da gerçekleşti. Bir analist raporuna göre Zynga ‘nın günlük kullanıcı trafiğinde mayıs ayı ile arka arkaya ikinci ay ‘da da düşüş gerçekleşti. Hisse yüzde 10,27 düşüş ile günü kapattı.

İMKB ise günü %1,21 artışla 58201 seviyesinden kaparken, Dolar-TL 1,83 civarında seyrine devam ediyor. Yunanistan seçimi öncesi Euro-dolar paritesi 1,2650 kritik direncini aşamayarak yeniden 1,25 altında işlemlerine devam ediyor. Altın an itibariyle 1600 dolar civarında hareket ederken, Ham petrol ise 82 dolar civarından işlem görüyor.

Şimdiyse ülkemizi tüm dünya ‘da çok iyi bir şekilde temsil eden bir marka olan Türk Hava Yolları ‘nın hisse senedini teknik olarak irdeleyelim.

2010 yılının Ekim ayı itibariyle oluşan tepeler neticesinde düşüş trendine giren senet, 2012 yılına kadar bu trend etkisinde aşağı yönlü yoluna devam etmiştir. 2012 yılı başlangıcında ise endekste de oluşan olumlu hava neticesinde bu uzun düşüşün ilk anlamlı tepkisini vermiştir. İlk etapta %23,60 lık fibonacci düzeltme seviyesine kadar soluksuz çıkan senet burdan gelen kar satışlarıyla bir süre daha bu seviye altında gezinmeye devam etmiştir. Bir yandan da tobo formasyonunun varlığı senede olan ilgiyi yüksek tutmuştur. Formasyonun sağ omzunun kırılmasına yönelik ilk hamle satışla karşılanmıştır. Bunda hiç kuşku yok ki o dönemde iran ve amerika arasındaki gerginliklerin thy için önemli bir maliyet unsuru olan ve şirketin karlılığına da yansıyan petrol fiyatlarındaki artışın senetteki çıkışa yönelik isteği kırdığını da söyleyebiliriz. Bir süre daha fibo seviyelerinde yatay güç toplamaya çalışan senedin endekste de mayıs ayı boyunca süregelen satış baskısından etkilenmesi neticesinde kendisini 200 günlük hareketli ortalamaya kadar bırakmıştır. Bir süre burda dip oluşturan senet petrol fiyatlarının gerilemesiyle üzerindeki olumsuz baskıyı da atarak yeniden mini bir ralli ile fibo seviyesine gelmiştir. Burada mavi ince çizgilerle gösterilen formasyonun boyun bölgesine de denk gelen direnç aralığı hacimle kırılıp destek haline getirilmelidir. Formasyon neticesinde düşüş trendinin sonlanması durumunda ilk anlamlı hedef olarak 2011 şubat ayında bıraktığı boşluğu kapatıp %61,80 fibo seviyesine kadar çıkışını sürdürmek isteyebilir. Bakalım senet ne zaman kalkışa geçecek, yoksa geçemeyecek mi (http://www.thelira.com/haber/88674/havayollari-bicak-sirtinda) izleyip göreceğiz.

Sermaye Piyasası Kurulunun Seri: V, No: 55 “Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ”iUyarınca Yayımlanan Uyarı Notu

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.