Perşembe , 9 Şubat 2023

IMF Ne Diyor ?

Uluslararası Para Fonu (IMF) bugün beklenen raporunu yayınlandı ve yine beklentiler dahilinde hem gelişmiş, hem de gelişmekte olan ülkelere yönelik büyüme öngörülerini kötüleştirerek küresel ekonomik görünüme yönelik karamsarlığı güçlendirdi. Hem ABD’nin hem de Çin’in 2012 ve 2013 yılına ait büyüme projeksiyonlarında tahminler aşağılara taşındı. Asıl dikkat çekici nokta ise PIIGS dediğimiz ülkeler ile ilgili. Zira kamu borçları sayesinde Avrupa’da küresel kriz bayrağını Avrupa’da yaşayan bu ülkeler, IMF tahminlerine göre 2013 yılının sonuna kadar bütçe dengelerinde herhangi bir iyileşme sağlayamayacak.

Yukarıdaki listede görüldüğü gibi ABD, borçlu Avrupa ülkeleri ve Hindistan giderek bozulan bir kamu dengesine sahip. Listede yer alan Türkiye için olumlu konuşabiliriz fakat daha bugün Maliye Bakan Mehmet Şimşek’in de bozulan bütçeye yönelik özeleştirilerini dinledik (Gerçi özeleştiri midir bilemiyorum, sebebi de şu).

İspanya’nın borçlarından nasıl bir düzeltmeye gidildiği ise ortada. 2012’nin yapılan revizyon %11,2, 2013 için %12,5 yukarı. Yani dünya ekonomisinin en saygın araştırmacılarını bünyesinde barındıran kurum olarak IMF, İspanya borçlarının önümüzdeki içinde de hızlı bir eğilim ile artacağını düşünüyor.

Şuna da Göz Atın

COVID-19 ETKİSİNDE GELECEKTEKİ DÜNYA DÜZENİ

Yazar: Öğretim Görevlisi Yusuf Bahadır Kavas 2019 Aralık ayında başlayan ve salgın niteliği kazanarak tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.