Pazartesi , 6 Şubat 2023

Çin: Altın Ticaretinin Yeni Merkezi

Blogda daha önce Çin ve ABD arasında yaşanan kur savaşlarından bahsetmiştik. Çin’in merkez bankası Bank of China, dış ticaret dengesini ekonomik gelişimi sağlayacak seviyede tutabilmek için uzun süre boyunca Batılılar tarafından suçlanmıştı. Bugün gelinen noktada ise Amerikan Dolarının rezerv para biriminin net biçimde sorgulandığını, hatta hezeyan dolu yorumcular tarafından altın standardı sisteminin hortlatıldığını -ki kapitalizmi çökertenler de var- görüyoruz. Özellikle merkez bankalarının 2008 krizini takiben altında net alıma geçmiş olmaları bu yorumları da destekler nitelikte. İşte bu noktada da merkez bankalarının rezervlerini dikkatle takip edip değişimi iyi okumak gerekiyor.

Çin dış ticaret sayesinde sağladığı fonlarla birlikte merkez bankasının rezervlerinin kapitalizm tarihinde görülmemiş boyutlara ulaştığı herkesçe biliniyor. Yukarıda da bahsettiğim değişim gözlemini Çin’in rezervleri üzerine uygularsak da kompozisyonun gelişmiş ülke para birimleri ve borçlanma araçlarından altın lehine kaydığını görüyoruz. Çin kısa zaman içinde Dünya’da en büyük altın rezervine sahip 5. ülke oldu (bkz. 2012 itibarile ülkelerin altın rezervlerinin verildiği aşağıdaki grafik)

Peki Çin altını sadece rezerv olarak mı görüyor? Öyle olsa bizim komşu Fatma abladan farkı kalmaz tabi haliyle. Çin’in diğer bir önemli atılımı da altın ticaretinin merkezi olma. Çin dünyanın en büyük altın üreticisi ve tüketici olmasına rağmen emtianın ticaretinde Londra ve New York’un borusu ötüyor. Şu ana kadar mütevazi kalsa da Şangay’ı altın fiyatlarının belirlenmesinde önemli bir güç yapma Çin’in hedefleri arasında. Nihai hedef de anlaşılacağı üzere dünyanın en büyük altın rezervine sahip olan ülke ABD’nin tuttuğu miktara ulaşarak kendi para birimi arkasındaki gücü artırmak ve böylece Yuan’ı küresel rezerv para birimi haline getirebilmek. Tarih bize bunun bir küresel çatışma ortamı olmadan (Dünya Savaşları, Soğuk Savaş) gerçekleşmeyeceğini söylüyor.

Çin’de ilgili regülasyonlar, bankaların kendi aralarında altına üzerine swap, forward ve spot işlemler yapabilmelerini sağlamak amacıyla da gevşetildi. Bununla zaman içinde Çin bankalarının küresel altın piyasasından söz haklarını artırmalarını hedefleniyor. Halihazırda da Şangay Altın Borsası dünyada en çok spot altın alım-satımının yapıldığı organize piyasa haline gelmiş durumda. Bu borsada bankaların altın üzerine türev sözleşmeler ile işlem yapabilmelerini sağlayan, ayrıca bazı bankalara da piyasa yapıcılığı yetkisi sağlayacak olan yeni düzenlemeler de yolda. Ancak özellikle altının interbank yani bankalararası işlemler kullanılmasının sağlanması bir ilk, çok büyük bir önem taşıyor.

Dünyanın önemli bölümü buhranla mücadele ederken ayakta kalmayı başarabilenlerden olan Çin, buhran sonrası dünyada ışığı altında görüyor.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.