Perşembe , 9 Şubat 2023

Avrupa’da Yangın Sürüyor

İspanya borsası endeksi IBEX, son üç günde %10’dan fazla düşerek euro döneminin en düşük seviyesine geldi ki bu tarihi bir gelişme. Son 1 yılda borsadaki kayıplar %30’a ulaştı (almak için iyi fırsat mı dersiniz?). İtalya’da %18. CDS’ler, tahvil piyasasındaki faizler son derece dramatik seviyelere gelmiş durumda. Sadece İspanya’da değil İrlanda, Portekiz ve Yunanistan’a yapılan yardımlara 36 milyar euro gibi Fransa ve Almanya gibi ülkelerle kıyaslanacak büyüklükte bir bütçeyle katılan İtalya’da da devlet borçlarına yapılacak yatırıma olan güven azalmış durumda.

Yunanistan’ı kimsenin düşünecek hali kalmadı, fakat 30 yıl vadeli tahvil fiyatlarında sadece son birkaç gündeki düşüş %20’yi aşmış durumda. Yardımlarla ayakta tutulmaya çalışan bu güzel mi güzel Helenik İmparatorluğun kreditörleri artık yaka silkmiş durumda.

İtalyan 5 yıllıklarında spread’ler yukarıdaki grafikte gibi gelişmiş durumda. Burada spread’i tabii ki Alman 5 yıllıkları ile aynı vadedeki İtalyan kağıtlarının getiri oranları arasındaki farktan bahsediyoruz. Spread nedir sorusunu yanıtlamış olduk böylece.

Yunanistan 30 yıllıklarında durum ise facia. Tahvillerin fiyatları yukarıdaki gibi hızla inmekte. Getirisi belli bir meblağ olan bu kağıtların fiyatları düştükçe de aradaki oran getiri olarak kabul ediliyor ve bu oran piyasaya referans faiz oranı oluyor. Bu seviyelerde de merkezi hükümet borçlanmakta istediğin bunu yüksek bir maliyetle gerçekleştiriyor. Bunun maliyeti de halktan vergi toplayan hükümet üstleniyor tabii ki. Yunanistan’daki durumu da özetledik.

Avrupa borsaların ise durumda yukarıdaki grafikte olduğu. Açıkçası hangi rengin hangi ülkenin göstergesi olduğuna bilmeye pek de gerek yok. 28 Haziran’daki EU Summit sonrası ferahlayan yatırımcıları kısa vadede tekrar ateş bastığını görüyoruz. İngiliz ve Alman borsalarının iyi bir performans gösterdiği itiraf edip haklarını da verelim elbet. Lakin ne borç, ne de sermaye yönünde Avrupa için iyi konuşmak için alkolü abartmak gerekiyor.

Şuna da Göz Atın

TÜRKİYE’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK GERÇEĞİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER / Yazar: Öğr.Gör. Yusuf Bahadır KAVAS

Finansal okuryazarlık bireylerin tasarruf ve tüketim dengesini kurabilmeleri, doğru yatırımlara yönelmeleri ve kendi bütçelerini yapabilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.